Zanzibar Gezilecek Yerler ve Balayı Tatili
Zanzibar Gezilecek Yerler ve Balayı Tatili

Zanzibar Gezilecek Yerler ve Balayı Tatili

Zanzibar’ da Balayı Tatili ya da yaz tatili yapmak için biraz uzun bir yolculuğa çıkmanız gerekiyor. Ama kesinlikle bu tropikal cennete adım attığınızda değdiğini görüyorsunuz.

Tanzanya’ ya bağlı iki özerk adadan meydana gelen Zanzibar, turizm ve baharat üretimi sayesinde gelir elde ediyor. Bir de Queen grubu solisti Freddie Mercury’nin doğum yeri Stone Town bu sayede de dünyaya karşı reklam yapabilmiş. Geçmişinde birçok medeniyet ve kültüre ev sahipliği yapmış Stone Town; Hint, Portekiz, Arap kültürlerinin karmaşasını sokaklarda yürürken hissedebiliyorsunuz.

Zanzibar’ da Balayı Tatili

İnsanları sıcakkanlı, güneşi zaten oldukça sıcak olan beyaz kumlu plajlara sahip turkuaz denizli, dar sokakları olan tropikal bir ada burası. Adanın Hint Okyanusu’na bakan kısmında günde iki defa yaşanan gel-git olaylarını izlemeyi unutmayın oldukça ilginç.

Adanın özel bir aktivitesi de yunuslarla yüzmek, balayınızda ya da tatilinizde eşinizle beraber bu etkinliğe mutlaka katılın. Kizimkazi Sahilleri bu aktiviteye uygun yerler. Hem dalış yapıp, su altı zenginliklerini keşfeder ve fotoğraflarsınız. Hem de dünyanın en insancıl balıklarıyla yüzme şansınız olur.

Kendwa Plajı muhteşem bir güzelliğe sahip, tertemiz suları ve rüya gibi kumsalıyla unutulmaz bir tatil sunuyor. Gün batımını izlemeden dönmek olmaz, güneşin batışının en güzel olduğu lokasyon, Nungwi.

Zanzibar’ da Gezilecek Yerler

Adanın doğal güzellikleri zaten huzur verici nitelikte. Sular çekildiğin Mangrove ağaçlarının kökleri ortaya çıkıyor ve ilginç görüntüler meydana geliyor. Adayı gezin ve fotoğraflayın çok güzel şeyler göreceksiniz. Buraya özgü kızıl maymunları görebilirsiniz. Orman turlarına katılabilir ve vahşi doğaya adım atabilirsiniz.

Zanzibar Parkı‘nı ziyaret edin ve uzun yıllara tanıklık etmiş kaplumbağalarla tanışın. Timsahları ve karakulak kedilerini de görmeyi unutmayın.

Zanzibar Mutfağında Neler Yenir?

Burada tadına bakmadan dönmemeniz gereken lezzetler var. Ada ülkelerinde deniz ürünlerinin bolca olması burada da karşınıza çıkıyor. Ahtapot ve çeşitli baharatlarla yapılmış “Pweza wa nazi“, pirinç ve Hindistan sütüne karıştırılan baharatlarla pişirilen “Pilau“; et yemeği olan “Boku-Boku” isimli yemekler Zanzibar’ ın başta gelen yemekleri arasında. Bunlar dışında ıstakoz, uskumru, orkinos, istiridye gibi deniz ürünlerini de deneyebilirsiniz.

Zanzibar’ da Nerede Kalınır?

  • Bungalow evleri tercih edebilirsiniz, deniz içinde olanları Maldivler‘ deki tarzda. Ancak daha kaliteli bir tatil istiyorsanız ya da balayı çifti iseniz birkaç otel önerimiz var;
  • Baraza Resort & Spa Hotel; Binbir gece masallarından çıkmış gibi görünen ve Arap mimarisi özelliklerini taşıyan otel oldukça güzel, şık ve konforlu.
  • Zanzi Resort yeşilliklerin arasında doğayla baş başa bir otel. Ekonomik bungalowları ve yeni villa tipi evleriyle gayet güzel bir otel. Tüm odaları oldukça şık ve lüks.