Teknestop Nedir? Teknestop Nasıl Yapılır?
Teknestop Nedir? Teknestop Nasıl Yapılır?

Teknestop Nedir? Teknestop Nasıl Yapılır?

Teknestop kısaca arabayla çekilen otostopun tekne ile yapılan halidir. Araba ile yapılan otostoptan en büyük farkı işin içinde tekne olmasıdır. Teknestopu daha önce duymamış olabilirsiniz. Çok yaygın olarak yapılmasa da gezginlerin ucuza seyahate çıkma seçeneklerinden biridir. İyi bir araştırma yaparak, yolculuğa çıkacak olan bir tekneye iş gücünüz karşılığında binerek seyahate çıkabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz yere yüksek bir ücret ödemeden tekne ile ulaşabilirsiniz. Teknestop sayesinde ultra lüks bir tekneyle gezebilme şansınız olduğu gibi imkanları olmayan ufak bir tekne ile de karşılaşabilirsiniz.

Ne Zaman Yapmalıyız?

Rahat ve güvenilir bir yolculuk yapmak istiyorsanız denizin en sakin olduğu dönemleri seçmelisiniz. Mevsimlere, rüzgarın yönüne ve gücüne göre yolculuk yapacağınız tarihleri belirlemelisiniz. Bunun için baktığınız bölgede hangi tarihlerin yelkenliye elverişli olduğunu öğrenebilirsiniz. Örnek olarak; Ekim – Kasım aylarında Kanarya Adaları’ndan insanlığın yüzyıllardır kullandığı ticaret rüzgarları esmeye başlar ve Atlantik’in karşı kıyısına geçmek için en uygun dönemdir. Aynı dönemde tam ters istikametten kalkıp, Kanarya Adaları’na gelecek bir tekne bulabilmek mümkün değildir.

Eğitim Gerekir Mi?

Teknestop yapmanız için herhangi bir eğitim almanız gerekmemesine rağmen kendi güvenliğiniz açısından eğitim almanız gereklidir. Sonuçta okyanus aşarak, uçsuz bucaksız denizlerde seyir yapıyor olacaksınız. Bu sebeplerle karşılaşabileceğiniz herhangi bir zor durumda kendinizi nasıl koruyacağınızı, aksiliklerle nasıl baş edebileceğinizi bilmelisiniz. Denizciliğe dair eğitiminiz bulunması kendinize olan güveninizi de arttırarak tekne bulma ihtimalinizi büyük oranda arttıracaktır. Bu sebeplerden dolayı eğitim almalısınız ancak eğitimli olmanız gerekiyor gibi herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Ücretli Mi?

Teknestop  ücreti tamamen bineceğiniz teknenin sahibine kalmış bir durumdur. Bazı tekne sahipleri iş gücü karşılığında ücretsiz seyahat sağlarken, bazıları da yolculuk ve yemek masraflarını sizden isteyebilir. Kısaca, bu durum tamamen tekne sahibinin insiyatifindedir.

Teknestop Yaparak Para Kazanabilir Miyim?

Daha önceden yelkenli veya denizcilik tecrübeniz ve eğitiminiz varsa iş gücünüz karşılığında size para ödeyen tekneler bulabilirsiniz. Bu sayede hem tekne ile gideceğiniz yere ücretsiz seyahat etmiş hem de para kazanmış olursunuz.

Teknestop Nerede Yapılır?

Teknestop yapabilmek için iki farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Online bir şekilde teknestop yapabileceğiniz gibi marinalardan da yapabilirsiniz. Tekne arıyorsanız marinada ilan bırakabilir ve teknelerin ne zaman, hangi tarihlerde seyahate çıkacağı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Online teknestop ise marinaya gidip tekne aramaktan daha kolay olabilir. Ücretli ve ücretsiz olan teknelere bakabilir, oturduğunuz yerden başvuru yapabilirsiniz.

Hangi Websitelerinden Tekne Bulunur?

Teknestop Online Başvuru
Teknestop Online Başvuru Siteleri
Daha Fazla İçerik
Schengen Vizesi Nedir?
Schengen Vizesi Nedir?