Sonic the Hedgehog
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog: Film ve oyunlar arasındaki farklılıklar

Sonic the Hedgehog, uzun süre konuşulan tanıtım sürecinin ardından sonunda vizyona girdi. Gişe hasılatlarıyla beklenenin oldukça üzerinde bir başarı elde eden film, video oyunundan gelen mitolojisine de sıkı sıkıya bağlı.

Sonic the Hedgehog filminin 2019 yılının Kasım ayında seyirciyle buluşması planlansa da, yayınlanan ilk fragmanların ardından Sonic karakterinin CGI tasarımına dair gelen yoğun eleştiriler yapım sürecinin üç ay daha uzatılmasına yol açmıştı. Sonic, yayınlanan ikinci fragmanda yenilenmiş haliyle bu kez çoğu kesimden olumlu geri dönüşler aldı.

Eski Sonic (sol) ve yenilenen Sonic (sağ)
Eski Sonic (sol) ve yenilenen Sonic (sağ)

Video oyunlarından uyarlanan filmler bugüne dek kötü itibara sahip olsalar da Sonic the Hedgehog beklenmedik şekilde bu algıyı kırabilmiş gibi gözüküyor. Film hakkında gelen ilk yorumlara göre Sonic’in yarattığı aile dostu ton ve Jim Carrey’nin Dr. Robotnik rolüyle 90’lı yılların slapstick komedi karakterlerine yaptığı göndermeler Sonic the Hedgehog’un pozitif yanları olarak göze çarpıyor. Olumlu eleştirilerin yanında gişede güçlü bir başlangıç yakalayan filmin yönetmeni Jeff Fowler, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada seyircilere teşekkür etti.

Sonic the Hedgehog, kaynak materyal olan video oyunlarına sıkı şekilde bağlı ilerlerken evrene yeni şeyler katmayı da ihmal etmiyor. İşte Sonic the Hedgehog filmi ve oyunları arasındaki farklılıklar!

Dr. Robotnik’in geçmişi

Dr. Robotnik
Dr. Robotnik

Dr. Robotnik’in Sonic the Hedgehog filminde karşılaştığımız hali Jim Carrey’nin Dumb and Dumber ve Ace Ventura gibi klasik performanslarını anımsatıyor. Kaynak materyal olan video oyunlarına baktığımızda ise orijinalinde Eggman olarak bilinen karakterin İngilizce versiyonlarda Dr. Robotnik ismini aldığını görüyoruz. Video oyunlarında karşımıza çıkan Robotnik’in teknolojik makineleşme ile dünyayı kontrol altına almak şeklindeki temel amacı filmde ise çok daha Sonic merkezli bir noktaya çekilmiş.

Filmin ilerleyen kısımlarında kendi makineleri için Sonic’in gücünü kullanma fikrine kapılan Robotnik oyunlardaki karşılığına gitgide yaklaşıyor. Ayrıca oyunlarda şişman ve iri bir karakter olarak gözüken Robotnik, uzun bir aktör olan Carrey ile birlikte görünüşünde de farklılığa kavuşmuş durumda. Filmde Robotnik’in ikonik bıyığını görmek de mümkün.

Sonic’in uzaylı kökeni

Sonic’in uzaylı kökeni
Sonic’in uzaylı kökeni

Sonic the Hedgehog, Sonic’in kökeninde de değişikliklere gidiyor. Oyunlarda Elseworld’den geldiği söylenen Sonic, filmde bambaşka bir gezegenden gelen bir canlı olarak yer alıyor.

Longclaw

Sonic Longclaw
Sonic

Sonic’in uzaylı kökeniyle ilgili bir diğer konu da Donna Jay Fulks tarafından seslendirilen Longclaw. Sonic’in gezegeninde karşılaştığımız Longclaw, insan karakterlerle birlikte Sonic evrenine dahil olan yeni isimlerden biri. Longclaw’un yer aldığı açılış sahnesi, Sonic’in gençlik yıllarını ekrana getiriyor. Longclaw’un ağaç evine giren süper hızlı hiperaktif Sonic, yaşlı ve bilge baykuştan bu özel gücünü saklaması öğüdünü alıyor.

İkilinin saldırıya uğradığı esnada Sonic, Longclaw’dan bir çanta dolusu altın yüzük alıyor. Longclaw karakteri Sonic evrenine yeni katılmış olsa da, Sonic’in sürgüne giden geçmiş hikayesine önemli bir kayıp eklemek açısından son derece yerinde.

Altın yüzükler

Sonic Altın Yüzükler
Sonic Altın Yüzükler

Altın yüzükler Sonic’in en önemli simgelerinden biri. Video oyunlarının temel mekanizmalarından biri olan altın yüzükler oyunculara puan ve ödül olarak geri dönüyor. Oyun bağlamı içerisinde altın yüzüklerin görevi oyunculara puan kazandırmak, onları can kaybından korumak ve ekstra can hakları sağlamak. Filmdeki her bir yüzüğe oyunlardaki ikonik yüzük sesi eşlik ederken, bu yüzüklerden biri filmin logosunda da bulunuyor.

Yüzüklerin filmdeki fonksiyonu ise karakterlere gezegenden gezegene ya da aynı dünya içerisinde bambaşka bir yere yolculuk edebilecekleri portallar açmak üzerine. Yüzüklerin bu gücü ilk olarak Longclaw’un Sonic’i Dünya’ya göndermesiyle kendini gösteriyor. Sonic, filmin ilerleyen kısımlarında yüzüğü bu kez kendi kullanarak Tom ve Maddie’yi güvenli bir noktaya taşıyor.