Sicilya Gezilecek Yerler Rehberi
Sicilya Gezilecek Yerler Rehberi

Sicilya Gezilecek Yerler Rehberi

Sicilya Adası İtalya’nın asi tarafını simgeliyor. Mafyanın doğduğu, Etna yanardağının yer yer aktifleştiği ve en leziz yiyecekleri bulabileceğiniz, rengârenk bir yer burası. Sicilya Adası Akdeniz’ in en büyük adaların biri ve geçmişte de birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Ülkemizden Sicilya‘ ya gitmek artık çok kolay, 2 saatlik uçuş ile tek seferde Katanya (Catania)‘ ya varabiliyorsunuz.

Katanya’da Gezilecek Yerler

Katanya
Katanya

Tarihte, Romalılar, Kartacalılar, Araplar ve Bizanslılar’ın yaşadığı yer olan Katanya, II. Dünya Savaşı esnasında da Alman istilasından nasibini almış. Yine de adaya en çok zarar veren, adanın eteklerinde yer alan Etna Yanardağı olmuş. 1600’lerde oluşan böyle bir patlama ve depremler adadaki yerleşimi tamamen yok etmiş, sonrasında mimarlar, adadaki barok stildeki mimarinin hakim olduğu yerleşimi tekrar aynen kurmuşlar.

Birbirinden güzel binalara, katedraline hayran kalacaksınız. Sicilya denilince tabiki birbirinden ilginç ve leziz yemekleri, tatlıları denemeden dönmek olmaz. Prestipino Cafe‘ de dünyaca ünlü birçok lezzeti tadabilirsiniz.

Taormina’da Gezilecek Yerler

Taormina
Taormina

Burası Sicilya‘nın ortaçağ kasabası, Messina şehrine bağlı bulunuyor. Sevgilinizle buraya mutlaka gidin çünkü burası Sicilya‘daki en romantik yerlerden biri. Taormina kayalıkların tepesinde kurulu, dar nostaljik sokaklarına araç girmiyor ki bu harika bir şey. Balkonlardaki çiçekler, evler, sokak aralarındaki portakal bahçeleri, manzaralardaki güzellikler hepsi burada yaşama isteğinizi tetikleyebilir. Manzaraya karşı bir öğle yemeği yemek için La Buca‘yı tercih edebilirsiniz.

Savoca’da Gezilecek Yerler

Savoca
Savoca

Burası Katanya’ ya bir saat uzaklıkta yer alıyor. Buranın Mario Puzo hayranları için önemi ayrı, çünkü onun romanından “Baba” ismi ile sinemaya uyarlanan yapımdaki düğün sahnelerinin çekildiği tepenin kenarında yer alan katedral Savoca’da. Sevimli, sempatik İtalyan mafya üyeleri, Bar Vitteli‘ de buluşuyor, oturup sohbet ediyorlar. Burada sizde oturup bir granita tadabilirsiniz.

Ayrıca müze meraklıları için, Catacombe dei Capuccini, Türkçesi “İskelet Müzesi”ni gezebilirsiniz. Yalnız uyarmakta fayda var fotoğraf çekmenin yasak olduğu bu müze, dünyanın en korkunç 7 müzesinden biri kabul ediliyor.

Palermo’da Gezilecek Yerler

Palermo
Palermo

Sicilya‘nın en çok bilinen yerlerinden biri ve başkenti konumunda olan Palermo şehrinde Norman Sarayı ve Palermo Katedrali gibi pek çok muazzam yapı görebilirsiniz. Palermo yakınlarında kayalıklara kurulmuş Cefalu‘yu ziyaret edin, denizi yiyecekleri çok güzel olan bu yer turistik olmasının yanı sıra dingin ve huzurlu.

Daha Fazla İçerik
Kuveyt’te Çalışma İzni ve İş Şartları, Gerekli Belgeler
Kuveyt’te Çalışma İzni ve İş Şartları, Gerekli Belgeler