İstanbuldere - Sapanca
İstanbuldere - Sapanca

Sapanca Gezilecek Yerler Rehberi ve Konaklama

İstanbuldere denilen bir yer Sapanca’nın içinde bulunuyor. Şelaleleri, muhteşem doğası ve nehir yolu kesinlikle görülmesi gereken yerler. Bol oksijen eşliğinde streslerinizden arınırsınız ve tüm hücrelerinizi yenilenir.

3 bin yıl öncesine dayanan Sapanca tarihi, ilk kez Frigyalılar, sonrasında ise Bizanslılar ve Osmanlılar yaşamış. Mimar Sinan’ ın yaptığı, “Vecihi Kapısı”nı mutlaka görün. Bir diğer görülmesi gereken tarihi mekan Rüstem Paşa Camii.

Maşukiye Gezilecek Yerler

Sapanca’ ya birkaç kilometre uzaklıkta yer alan Maşukiye’nin manzarası Sapanca Gölü’ nü görecek şekilde. Harika fotoğraflar çekeceğiniz bu güzel yerde, hediyelik eşya olarak kendinize, sevdiklerinize, kestane ve söğüt ağacından yapılan el örgüsü sepetlerden alabilirsiniz. Ev yapımı, reçeller, salçalar ve köy ekmeklerinden alabilirsiniz. Maşukiye seraları pek ünlü, dünyada nadir bulunan bitkileri muhteşem atmosferi sayesinde burada yetişebiliyor. Dönüş yolunuzda Maşukiye seralarına uğrayıp, bitkilerden saksılarda olarak ucuza alabilirsiniz.

Mevsimine göre yanınızda spor ayakkabılarınızı ya da botlarınızı almayı unutmayın. Göle yakın Kırkpınar Köyü’ nü de ziyaret edip, kafelerde oturup, göle karşı Türk kahve keyfi yapabilirsiniz. Kışında şömine başında oturabilirsiniz.

Türkiye’nin en güzel 10 yaylasından biri olan Çiğdem Yaylası’nı gezebilirsiniz. Aygır Deresi de görülecek diğer mekanlar arasında yer alıyor.

Natura Sapanca’dan, Sapanca’da yapılacak aktiviteler hakkında bilgi alabilirsiniz. Burada at biniciliğinden, balon turuna, paintball, kanodan, rafting, microlight, okçuluk gibi aktivitelere kadar dilediğinizi yapabilirsiniz.

Sapanca’da nerede Konaklanır?

Özde Alabalık Dağ Evi; Huzur bulabileceğiniz, doğanın kucağındaki bu mekanda çok güzel bir bahçe ve oturma alanları yer alıyor. Sapanca İstanbuldere’de olan otelin, bazı odaları dağ evi tarzında olan 11 odası bulunuyor. Kahvaltı dahil kişi başı 75 lira, eğer akşam yemeği de alırsanız 100 lira.

Ogün House Otel; Sapanca merkezde yer alan bir butik otel. Aile işletmesi olan otelin altı odası bulunuyor. Sapanca gölüne 10 dakika kadar yürüme mesafesinde olan otelde kahvaltısız kişi başı konaklama 40 lira.

İstanbul Otel; Kale gibi görünen mimariye sahip otel konforlu ve huzurlu. Pek çok aktivite yapılan otelde fasıllarda düzenleniyor. İnternet üzerindeki seyahat sitelerinden rezervasyonda daha ucuza alabileceğiniz otelin kahvaltı dahil kişi başı fiyatı 85 lira.

Yayla Butik Otel; Doğayla iç içe şelaleler ve ağaçlar içinde bir otel. Karma oda tipleri olan otelde dubleks, bungalov tarzda ve standart şekilde 27 oda bulunuyor. Yürüyüş alanları ve gezilecek yerleri ile çocuklu ailelerinde çok seveceği bir otel. Kahvaltı dahil kişi başı 80 lira.

Daha Fazla İçerik
Interrail Güvenlik Önlemleri
Interrail Güvenlik Önlemleri