Sahrap Pera

Sahrap Pera’dan Yepyeni Bir Menü

Anadolu mutfağını araştırarak derlediği binlerce yemeği bizlere gerek gazete yazılarıyla gerekse TV programları aracılığıyla anlatmasıyla tanıdık onu. Yıllarca Anadolu mutfağı yemekleriyle büyüyen Sahrap Soysal’dan bahsediyorum. Sonunda tüm emeğini, bilgisini ve tecrübesini Şişhane’de açtığı Sahrap Pera ile misafirleriyle paylaşıyor.

Bir nevi, Anadolu mutfağında kaleme aldığı leziz yemekler artık sofralarınıza taşınıyor diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde tanıştım kendisiyle gerçekten televizyon yayınlarında da gördüğümüz gibi doğal, zarif ve pozitif enerjili. Bu sıcak hali mekana da yansımış. Modern ve sıcacık dokunuşlarla, dekorasyonda kullandığı Anadolu’ya ait parçalarla Sahrap Pera çok güzel bir yer olmuş.

Sahrap Pera’nın menüsünde, mezeler, zeytinyağlılar, çorbalar, salatalar, ara sıcaklar, ana yemekler ve olmazsa olmaz tatlılar var. Herbiri Anadolu’nun ezgilerini taşıyan birer şarkı gibi… Menüdeki her yemek, özenle araştırılmış, çok uzak olduğumuzu sanmadığımız ama aslında bize Anadolu’ya ait birçok şey öğreten, tadıyla ve sunumuyla kendine hayran bırakacak cinsten.

Öğle yemeği ile güne başlayan Sahrap Pera, gece 12’de günü bitiriyor. Mekanın en yoğun olduğu saatler ise genelde öğle ve akşam yemeği saatleri.

Mekan, özel iş toplantıları, özellikle yurt dışında gelmiş misafirleriniz için iyi bir alternatif olabilir. Mekan içeride 80, dış alanında ise 16 kişi ağırlama kapasiteli. Belirtelim ki, mekanda alkol de bulunuyor.

Yeni menüyü denemeye ne dersiniz?

Sahrap Pera, yepyeni menüsünü Eylül ayı itibariyle misafirleriyle buluşturmaya başladı. Menüde mezelerden zeytinyağlılara çorbalardan ara sıcak ve ana yemeklere birçok yeni Anadolu lezzeti yerini almış.

Menüye eklenen birçok lezzet var, bazıları şu şekilde; ‘Antakya’nın cevizli köftesi’‘Fellah Köfteli Girit Kavurması’‘Çirozlu tarama mezesi’‘Meyhane usulü barbunya fasulyesi’‘Uzun bacaklı erişte perişka’‘Terbiyeli paça çorbası’‘Asma yaprağında sardalye’‘Midyeli salma pilavı’‘Yoğurtlu pideli kebap’‘Keşkekli kuzu tandır’.

Fiyatlar ise şöyle; mezeler 11-22 TL, zeytinyağlılar 12-13 TL, çorbalar 11-16 TL, salatalar 16-20 TL, ara sıcaklar 15-21 TL, ana yemekler 26-42 TL, tatlılar 12-15 TL aralığında.

NOTLAR; 

  • Doğumgünü yemeği için uygun
  • Müzik CD’den, yemek müzikleri
  • İş yemekleri için düşünebilir
  • Kahvaltı yok
  • Öğle yemekleri için ideal
  • Dışarıda oturma alanı var

Sahrap Restaurant İletişim Bilgileri

Adres: Asmalımescit, General Yazgan Sk., No:13 Beyoğlu
Telefon: (0212) 243 1616