Pisa Gezi Rehberi
Pisa Gezi Rehberi

Pisa Gezi Rehberi

İtalya’nın en çok turist çeken saçmalıklarından biri. Hepimizin bildiği eğik Pisa kulesini barındıran Piazza del Duomo ve/ya Piazza dei Miracolide Mucizeler Meydanı ve yürüyüş sırasında göreceğiniz basit bir kilise dışında hiçbir özelliği olmayan küçücük İtalyan şehri. Floransa‘dan günübirlik (yarım günlük) bir turla gelebilirsiniz. (Pisa Floransa arası trenle 64 dakika) tren garından Mucizeler Meydanı yürüyerek 20 dakika. Giderseniz Pisa’nın sadece bir kuleden ibaret olmadığını, bu eğilmiş yapının bir şehir katedralinin çan kulesi olduğunu göreceksiniz. Meydan, sonuçta Unesco Dünya Mirasları Listesi‘nin meşhur bir üyesi. Hakkını verelim, katedralin bütünü güzel bir yapı, kule de fotoğraflarda gördüğümüzden daha heybetli.

Ne olur şuraya ister Türkçe, ister İngilizce, ister İtalyanca pizza demeyin. Hele Türkçe dışındaki dillerde sakın demeyin.

Pisa Not Defteri

Perspektif deneyin: Bir klasik olarak fiziğin perspektif hilesi ile ortalama bir mesafeden kuleyi tutuyor, yıkılmasını engelliyor gibi poz verebilirsiniz. Sonra sosyal medyada görürsek dalga geçeriz ama (Bizle bayağı geçtiler, oradan biliyoruz)

Pisa’dan Hızla Geri Dönün: Pisa’nın en güzel yanı Roma’ya, Venedik’e ya da Floransa’ya geri dönüşüdür. Turunuzu süratle tamamlayıp İtalya’nın güzelim şehirlerine ayıracağınız vaktinizi öldürmeyin.

Vakit çoksa pizza yiyin: İtalyan pizzalarının en iyileri olmasa da; çeşitli örnekleri elbette Pisa’da da var. Dönünce sıradan bir pizza siparişi verildiğinde Pisa’da pizza yemiştim diye geyik falan yaparsınız, söz bu utancı kimseyle paylaşmayacağız.

Alışveriş için şehir içini tercih edin: Şehir pahalı, Piazza del Duomo daha da pahalı. Hediyelik ve yeme içme alışverişleriniz için kentin yerleşim bölgelerini tercih etmenizi öneririz. Su bile 3 kat fark eder mi arkadaş!

PİSA’DA GÖRÜLECEK YERLER

Piazza dei Miracolide (Piazza del Duomo) Mucizeler Meydanı: Her şeyin (Katedral, kule, vaftizhane, anıt mezar) olduğu küçük bir meydan. İtalya turunun Pisa gezisi ayağında görülecek her şey burada.

 

Pisa Kulesi
Pisa Kulesi

PİSA’YA GİDİŞ ve PİSA’DA ULAŞIM

İster kendi kendinize ister turla İtalya’ya gittiyseniz muhtemelen Pisa’yı da görmek istersiniz. En iyi yol tartışmasız tren. Tur şirketlerinin ekstra tur adı altında 60-80 Euro para talep ettiği bu turu 10 Euroya mâl edebilirsiniz. Hem de tüm gün değil, hak ettiği kadar zaman ayırarak. Roma‘dan ya da Venedik‘ten, Floransa üzeri çok sayıda ve sıklıkta tren var. 1 saati birkaç dakika geçen bu yolcuklukta dikkat edeceğiniz nokta trenin türü. Hızlı trenler pahalı, gezici trenlerse aynı yolu 4 saatte alabiliyor. İstasyondan binmeden önce alacağınız ve binmeden önce onaylatacağınız (cihaza dıt dıt yapıyoruz işte) biletlerle 4 Euro civarı fiyata tek yön gidebilirsiniz. Çeşitlerine göre bu biletler 60 Euroya kadar anlamsız bir şekilde çıkıyor, tren garındaki kullanımı çok kolay bilet makinelerinden bilet seçerken tüm saat alternatiflerine bakarak süre ve fiyat kıyaslaması yapın. Şu site fikir verebilir. (Bileti gardan almanız önerilir)

Pisa içinde pek bir toplu ulaşım aracı gözümüze çarpmadı. Burada dahi mi var dedirten City Sightseeing* tur otobüsleri hariç. Onlar da nereyi gezdiriyor, nerede hop on hop off yaptırıyor anlamak imkansız ama oldukça pahalı olduğunu bilmekte fayda var.