Paranormal Netflix Dizi İncelemesi

Paranormal Netflix Dizi İncelemesi

Paranormal Netflix semalarında dönmeye başlayan yeni dizi… Çok uzun süredir yazmıyordum ama ne hikmetse bu dizi hakkında bir iki eyyorlama yapasım geldi.

Paranormal Netflix Tahribatı

Önce kötü şeylerden bahsedelim biraz. Müslüman Mısır, son derece rahat gösterilmiş. Evet bu bir dönem hikayesi ve o dönem bu old secular days anormal değil diye düşünebilirsiniz. Ancak yine de öyle rahatlık, müslümanlığın fonda saydam bir şekilde olması son derece uzak geliyor.

Diğer yandan şunu da sorgulamak lazım: Netflix’in müslüman mahallesinde salyangoz satma huyu. Arkadaş Rıfatlar, Remziler, Hüveydaların havada uçuştuğu dizi, 1. Bölümde lanetli ev, şirazlı hayalet, 2. bölümü itibariyle sekhmetler, totlar, horuslar; 3. bölümde Libyalı King Kong… şeklinde gidiyor. Muskalar, tarotlar, batıllık, lanetler vs… hepsi maşallah bir güzel Müslüman ülkelerine yediriliyor.

Paranormal vs. Atiye, Hakan Muhafız

Hadi Netflix, Türkiye’de türlü türlü şamanik şeyleri işlemeye zerre çekinmedi, kalkıp zavallı Mısır’a da mı aynı şeyi yaptın? Son kertede iblise, şeytana bütün olay bağlanmış bir şekilde ama yine de Netflix ciddi ciddi müslümanlık ile ya savaş veriyor ya da zerre anlamıyor diyebiliriz. Amerikan ağız tadını, tüm dünyaya empoze etmedeki bu gayreti sadece yadırgayabiliyorum. Paranormal Netflix için de bu mantaliteye çok uzak bir yapım değil.

Türkiye’de Atiye ve Hakan Muhafız ile bu meseleyi iyice sulandırdı. Ama daha da beteri var, senaryodaki çöplük, yapımın da kalitesizliği, oyuncuların yüksek marka değerinin yanında düşük kalitesi ile birleşince ortaya çöp işler çıktı. Beren Saat hele, ha Bihter ha Fatmagül ha Atiye olmuş hiç fark yok. Sanki hep aynı kişinin farklı versiyonlarını izliyormuşcasına bir his ile takip ediyoruz. Ama Paranormal Netflix Türkiye’ye göre bu olayı baya baya değiştiriyor. Her ne kadar müslüman mahallesinde salyangoz da olsa, oyunculuklar, işleniş biçimi, yapım kalitesi, kötü de olsa senaryonun ritmi çok iyi oturtulmuş. Bu açılardan baktığımızda Paranormal Netflix özelinde daha izlenesi bir seyirlik olmuş.

Ha korku-gerilim türü olmayan Netflix Türkiye dizilerinde aşk 101 olsun, bir başkadır olsun çok daha farklı bir kıvamı yakaladılar. Ama korku-parapsikolojik ögelerde vasat kere vasat durumdalar.

Daha Fazla İçerik
Netflix’in Yeni Dizisi: The Chronicles of Narnia
Netflix’in Yeni Dizisi: The Chronicles of Narnia