Le Pain Quotidien
Le Pain Quotidien - Kanyon

Le Pain Quotidien

Geçtiğimiz haftasonu Kanyon Alışveriş Merkezi’ndeki Le Pain Quotidien’deydim.  Küçük Belçika kafesi her Pazar olduğu gibi o gün de çok kalabalıktı. Benim kısaca “sosyal masa” dediğim “Communal Table”da  bir yer açıldı ve birbirini tanıyan ya da tanımayan  yaklaşık yirmi kişinin paylaştığı masanın bir köşesine yerleştim.

Le Pain Quotidien ‘le sanırım ilk kez 1991 yılında Brüksel’de Danseart Caddesi üzerinde ilk açıldığı yerde tanışmıştım. O günden bu güne çok şey değişti. Şu anda Le Pain Quotidien’in dünyanın on  yedi değişik ülkesinde yüz yetmiş beş kafesi var. Anavatanı Belçika, İngiltere, Hindistan, Brezilya, Japonya bu ülkeler arasında sayılabilir. 2006’da İstanbul’da açıldığından bu yana da benim vazgeçemediğim mekânlardan biri olmuştur.

Alain Coumont genç bir şef olarak Brüksel’de istediği kalitede ekmek bulamamaktan şikâyetçiydi. Bunu üzerine küçük bir fırın açarak çocukluğunda anneannesinden öğrendiği geleneksel yöntemle ekmek üretmeye başlar. Fırının adını “Günlük Taze Ekmek” anlamına gelen “Le Pain Quotidien” koyar ve her gün aynı üstün kalitede ekmeği üretir.

Le Pain Quotidien’in kafeleri rustik bir havadadır. Kafenin bir yanında tüm ekmeklerin ve pastaların estetik bir şekilde sergilendiği uzun bir büfe yerleştirilmiştir. İştahı kabartan croissantlar, brownie, Eclair (bizim Ekler Pasta), meyvalı meringue, muffinler, macaroonlar , parfe artistik bir şekilde gözünüzün önünde yayılır. Uzun dolaplarda dizili rengârenk reçeller, soslar diğer tüm yiyecekler gibi tamamen organik malzemeler kullanılarak yapılmıştır.

Demleme çayın lezzeti, kahvelerin keskin kokusu Le Pain Quotidien’in değişmez kalitesinin simgesi gibidir benim için. Benim gibi sandviç ve salata seven bir kişi için cennet gibidir bu kafe. Taze ekmeğin üzerine sürülen sosların eşliğindeki somon, sebzeler, et ve tavuk eşsiz bir ziyafetin parçalarıdır.

Büyük şehrin yorucu atmosferinden kaçıp, huzurlu bir ortamda hem organik, hem de lezzetli bir yemeği “sosyal masa”da edineceğiniz yeni dostlarla paylaşmak isterseniz Le Pain Quotidien en iyi adreslerden biri. Güler yüzlü ve itinalı servis de keyfinize keyif katacaktır…

Le Pain Quotidien İletişim Bilgileri;

Kanyon Alışveriş Merkezi

Büyükdere Caddesi No: 185 Giriş Katı Mağaza No: 140 B Levent / İstanbul

İstinye Park Alışveriş Merkezi

Pınar Mahallesi, İstinye Bayırı Cad. No: F 319 İstinye / İstanbul

Suadiye

Bostancı Mah. Havacı Binbaşı Mehmet Sok. Orter Apt. No: 2 Çatalçeşme, Suadiye/  İstanbul

Akbatı Alışveriş Merkezi

Sanayi Mah. 1655 Sok. No: 6 A.V.M. Kapı No: 63  Esenyurt / İstanbul

Kemerburgaz

Göktürk Merkez Mah. Telekom Sok. No:2 Kemerburgaz/ İstanbul

Buyaka Alışveriş Merkezi

Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Balkan Cad. No: 56, Bağımsız Bölüm No: 94 Ümraniye / İstanbul

Daha Fazla İçerik
Cibalikapı Balıkçısı
Cibalikapı Balıkçısı