Galata Güney Restaurant

Kuledibinde Bir Zaman Makinesi: Galata Güney Restaurant

Doğuyla batıyı, dünle bugünü buluşturan zengin mutfağıyla, tarihine sadık kalınarak restore edilen 50 yıllık bir değer…

‘Eski’ye aşık, tarih kokan her şeye hayran ben…

Elli yaşını devirmiş Güney Restaurant’a düştü yolum geçen günlerde. Galata Kulesi’nin dibinde Güney, mutlaka ya yemeğini yemiş ya da bir kahvesini içmişsinizdir yolunuz Galata’ya düştüğünde.

Yakın zamanda uğramadıysanız, ilk gidişinizde sizi güzel bir sürpriz karşılayacak. Mekanda kısa bir süre önce esen yenilik rüzgarlarının etkisi sürüyor, bundan kaynaklı hoş bir heyecan hakim.  Her şeyin, her yerin bütün hızıyla pek sevimli olmayan biçimde “yenilendiği” bugünlerde, yenilenirken özenle tarihini korumayı başarabilmiş ender mekanlardan Güney Restaurant. O büyülü atmosferini bozmadan kendini tazeleyişi kalbimi fethetti…

Dekorasyonuyla birlikte menüsü de yenilemiş. Semtin geçmişinden gelen uluslararası kültürle ilintili olarak, Türk ve Osmanlı’nın mutfağının  en güzel örneklerinin sunulduğu zaten çok geniş olan  menüye, dünya mutfağından da bir çok lezzet eklenmiş. Bir yandan yerel geleneği sürdürürken, bir yandan da o beynelmilel ruha uyarak dünya mutfağını kuledibine taşımayı başarmış… Görkemli Galata Kulesi’nin gölgesinde kuzu incikli tandır mı yersiniz, yoksa 5 peynirli ravioli mi, size kalmış… (Ama ne yerseniz yiyin, yanında Zarzuella’yı mutlaka deneyin!)

Restoranın kurulduğu ilk dönemlerde özellikle bölge esnafına yönelik günlük tencere yemekleri hazırlanırmış. Bu geleneği  de bugüne taşıyarak günlük belirlenen birbirinden lezzetli yemeklerle hem civarda çalışanları, hem de yabancı turistleri ortak tatlarda buluşturuyorlar.

Konu içeceklere geldiğinde de en az yiyecek menüsü kadar zenginleşen bir menü var. Bar ekibinin mevsime göre hazırladıkları özgün kokteyllerin yanı sıra, tümü yerel bağlardan sağlanan geniş bir şarap kavına sahip restoran. Taş ve tuğlanın muhteşem uyumunun yarattığı havada hem iç mekan, hem de dışarıdaki kule manzaralı masalar eşsiz şarap keyfine davet ediyor.

Güney Restaurant  tam bir müdavim mekanı izlenimi uyandırdı bende. Düzgün ve zevk sahibi profillerden oluşan yerli-yabancı müşteri kitlesi, özenli işletmesi, seçkin ve güleryüzlü servis ekibi sayesinde arkadaş gruplarına da, kadın kadına yemeklere de, romantik buluşmalara da aynı oranda rahatlıkla ev sahipliği edebilir. Servis ekibinden bahsetmişken şaraplarımızı seçmemizde yardımcı olan Güven ve İlker Bey’lerin isimlerini not etmenizi tavsiye ederim. Zira geniş şarap menüsünden yemeğinize ve aynı anda damak tadınıza en uygun şarapları seçmeniz için isabetli önerilerini değerlendirin, pişman olmazsınız.

İstanbul’un en keyifli lokasyonlarından birinde, tarihle iç içe, birbirinden lezzetli yemekler tatmak istediğinizde mutlaka aklınıza gelen ilk yerlerden biri olsun Güney Restaurant. Her sabah 08.00’de kapılarını açıyor, kahvaltıdan akşam yemeğine kadar hafta içi 24:00’e, hafta sonu ise gece 01.00’e kadar  misafirlerini ağırlıyor…

Daha Fazla İçerik
White Mill Cafe Cihangir İnceleme
White Mill Cafe Cihangir