Khaled Hosseini – Halit Hüseyni
Khaled Hosseini

Khaled Hosseini – Halit Hüseyni

Halit Hüseyni, 4 Mart 1965’de Kabil’de doğar. Şu an Kabil denince gelen ilk isim ve ilk kitaba sahip yazardır. Yazar olmasının yanı sıra aynı zamanda da doktordur. Tacik asıllıdır kendileri ve şu an ABD vatandaşıdır. Hepimizin gönlünde taht kuran Uçurtma Avcısı kitabı yazarın ilk kitabıdır ve 2003’de yayımlanıp pek çok ülkede en çok satanlar listesine girmiştir. İkinci romanı Bin Muhteşem Güneş 2007’de satılmaya başlanmıştır. İnternet adresi de siz okuyucularımız için incelemeye açık: https://khaledhosseini.com/

Uçurtma Avcısı kitabının Kite Runner adında filmi de vardır ve merak eden okuyucularımıza tavsiyelerimiz arasında yer alır. Marc Foster yönetmenliğinde olan filmin başrolünde -Emir rolünde- Khalid Abdalla oynamaktadır.

 

The Kite Runner
The Kite Runner

Halit Hüseyni Alevilik mezhebine mensuptur. Babası Afganistan Dış İşleri Bakanlığında çalışmıştır. 1970 yılında ise babasının işi dolayısıyla Tahran’a yerleşmişlerdir. 1973 yılında ise yeni bir bebek bekleyen Hüseyni ailesi doğum sebebiyle Kabil’e geri dönmüşlerdir. Fakat ailenin Afganistan’a dönmesinden birkaç ay sonra 40 yıllık Afgan Lider Zahir Şah, kuzeni Davut Han tarafından düşürülmüştür. Daha sonra 1976 yılında Hüseyni’nin babası Paris’te kendine bir iş bulur ve bütün ailesiyle oraya taşınır. Afganistan’da o sıralar çok fazla baskı olduğundan ailesi bu şehri tercih etmiştir. 1980 yılında ise ABD’den siyasi sığınma hakkı kazanmışlar ve Kaliforniya’ya yerleşmişlerdir. Uçurtma Avcısı kitabında bu göç dolu yaşam ve iki çocuğun arkadaşlığı anlatılır. Gerçek bir arkadaşın nasıl kaybedildiğinden, çocukluğun bazen hiç masum olamayabileceğinden bahseder. Ve en önemlisi ”eden bulur” sözünün gerçekliğinin yüzümüze çarpmasına neden olur.

 

Uçurtma Avcısı
Uçurtma Avcısı

Hüseyni, 1984 yılında Independence High School Lisesi’ni bitirdikten sonra Santa Clara Üniversitesi Biyoloji bölümüne kabul edilir. 1988 yılında mezun olur. Sonrasında Kaliforniya Üniversitesi Tıp Bölümü’ne girer. 1993 yılında cerrah olur ve dahili cerrahide ihtisas yapar. Doktorluk mesleğine ilk kitabını yazdıktan bir buçuk yıl sonraya kadar devam eder. Şu anda Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nde iyi niyet elçisi olarak mültecilere yardım etmektedir. Hüseyni Kuzey Kaliforniya’da İran asıllı Amerikan eşi Roya ve iki çocuğu ile yaşamına devam etmektedir.

Üstelik yazarın Ve Dağlar Yankılandı adlı bir kitabı daha bulunmaktadır. Bu kitabı ise 2013’de yayımlanmıştır ve diğer üç kitabı gibi sizler tarafından okunmayı beklemektedir. Herkesin gönlüne bir şekilde hitap etmiş bu yazarın kitaplarını okumayı ihmal etmemeniz ve her daim edebiyatla kalmanız dileğiyle. Sevin ve okuyun güzel okuyucular!

Daha Fazla İçerik
Karl Marx
Karl Marx’da Yabancılaşma Kavramı