Karkater Yaratmak: Warren Ailesi
Warren Ailesi - The Conjuring

Karkater Yaratmak: Warren Ailesi

İlk yazı serimde John Wick’i işlemiş, bunu da kült filmlerin yıllardır işlenen karakterlerini tercih etmeyip kimsenin konuşmadığı karakterleri konuşmak istediğim için yaptığımı yazmıştım. Dediğim gibi, karakter yaratmak zor ve meşakatli bir iş. Karakteriniz eğer başarılı ise ve oynayan kişi ile uyum sağlayabilirse, hatta o kişi bir şeyler katabilirse karakter filmi taşıyacaktır. Bunun için kimsenin yapmadığı farklı şeyler yapmanız gerek. Ya da hayatta gördüğümüz kişilerin birebiri olmaları gerek. Tercih tabii ki senaristin ve yönetmenin.

Warren Ailesi, korku sinemasının uzun süredir görmediği başarılı ve derinlikli bir aile. The Conjuring ile karşımıza çıkan aile, 5 kızı olan anne ve babaya musallat olan bir şeytanı tespit etmek ve kovmak için olaya karışıyordu. Klasik ruh, şeytan kovucu, savuşturucu gibi dursalar da aslında çok derin ve uzun bir geçmişleri var. The Conjuring, Annabelle ile başlıyor. James Wan, Annabelle’in bu kadar tutacağını açıkçası düşünmemişti. Annabelle’in hikayeye katılma sebebi bizi Warren ailesi ile tanıştırmaktı. Başka bir ailenin hikayesi anlatılacak olmasına rağmen yönetmen önce Annabelle vasıtasıyla bizi Warren ailesi ile tanıştırıyor.

Warren Family
Warren Ailesi

Ardından Warren’ların konferans verdiklerini görüyoruz. Senaristler Chad Hayes ve Carey W. Hayes bunu bilerek yapıyorlar. Bu arada bu dipnotu burda vermek gerek: Warren ailesi gerçekten var ve filmdeki konferans sahnesinde en önde oturuyorlar. Devam edelim… Klasik bir korku filminde film, şeytanın musallat olduğu aile ile başlar ve peder, papaz ya da şeytan savurucu kişi kimse filme, filmin ortasında katılır. Gelen karakterin bütün olayı “şeytanı çıkaracak kişi” olmasıdır. Bu sebeple hiçbir arka planı yoktur, derinliksizdir. Senarist, sadece şeytan ve aileye odaklanmamızı ister. Hatta şeytanı çıkaramayıp şeytanın ne kadar güçlü olduğunu kanıtlamak istemiştir.

Hayes’ler, filmlerinin başarılı olmasını istedikleri için filmdeki herkesin arka planını detaylıca çiziyorlar. Warren ailesi, yıllardır bu işle uğraşan bir aile olarak tanıtılıyor. Haliyle. Fakat bunu lafta bırakmayıp Annabelle vasıtasıyla yaptıkları bütün işleri depoladıkları depo da gösteriliyor. Bu, Warren’ların işlerinde ne kadar uzman olduğunun bir göstergesiydi. Başarı oranını görmüş oluyoruz. The Conjuring filminde aile sıkıştığında Warren’lara danışıyor fakat en başta bulaşmak istemiyorlar. Sebebi ise basit bir olay çıkabilme durumudur. Fakat zorla ikna edilen Warren’lar olay mahaline gelir ve evde gerçekten de bir şeyler olduğunu sezer.

Vera Farmiga’nın canlandırdığı Lorraine Warren, ruhları hissedebilen hatta onlarla konuşabilen bir kadın. Öyle ki bu ona vaktinde çok büyük bir sorun yaşatmış, kocası Ed Warren, artık ruhlarla konuşmasını istememektedir. Bu geçmiş hikayesi de yine ailemizin geçmiş altyapısının bir parçası. Warren’lar birçok şeytan filminde olduğu gibi peder ya da rahibe değiller. Kasabanın papazı da değiller. Tedbili kıyafet takılmıyorlar. Gayet şık ve gösterişli giyiniyorlar. Olay tahlili için farklı yöntemleri mevcut. Bu yöntemleri anlatırken işlerinde ne kadar profesyonel olduklarını hissedebiliyorsunuz.

The Conjuring
The Conjuring

The Conjuring, başarılı scare-jump’lar ve olağanüstü yönetmenlik sayesinde uzun yıllar unutulmayacak bir korku filmi olacak. James Wan ne kadar harikalar yaratsa da Warren ailesinin kattığı ağırlık da filmin ciddiye alınmasındaki en büyük sebep. Onların varlığı, hareketleri, davranışları ve tarihleri filmi daha da ciddiye almamızı sağlıyor. Warren ailesi ikinci filmle beraber artık kült bir aileye dönüştü ve seyirci onların maceralarını merak eder oldu. Hayes’lerin karakterlerini filmin ortasında sokmaması, onları daha filmin başında bir amaç uğruna göstermesi ve hal-tavırlarını birçok klişe filmden farklı tutmasıyla Warren’lar artık seri taşıyabilecek güce ulaştılar.

Bu da işte karakter tasarımının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Onlarca korku filminde filmin ortasında gelen ve amacı sadece ruh çıkarmak, şeytan kovmak olan karakterleri gören Hayes’ler şeytanın musallat olduğu aile ile Warren’ları dengeleyince, Warren’ları filmin başında her şeyden önce gösterince, doğru bir geçmiş ve bu geçmişi destekleyecek detaylar koyunca The Conjuring, son yılların en iyi korkularından biri oldu. Karakterinizi tasarlarken diğerlerinden farklı ne yapabileceğinizi görebilir ve bunu doğru uygulayabilirseniz, filminizin başarılı olmaması içten bile değil.

Daha Fazla İçerik
Holywood Filmleri
Hollywood