Kamp: Çadır için Tulum veya Şişme Yatak
Kamp: Çadır için Tulum veya Şişme Yatak

Kamp: Çadır için Tulum veya Şişme Yatak

Kamp yapmak isteyen her insanın aklına düşen ilk soru yatacağı ortamın rahatlığı olmuştur. Özellikle yorucu bir dönemden sonra tatile çıkıyorsanız ve bu noktada çadır kampı yapmayı tercih ettiyseniz bu soruda oldukça haklısınız. Sert zeminde ve sadece mat kullanımı ile kamp yapmak çoğu tatilci için istenilen konforu maalesef sağlamamakta. Bunun için akla gelen ilk çözümlerden biri ise şişme yatak. Özellikle son dönemde oldukça fazla tercih edilmesiyle birlikte kamp malzemesi satan yerler modelleri arttırdı. Gelin bu malzemeyi olumlu ve olumsuz özellikleriyle değerlendirelim.

Üretildiği Malzeme

Plastikten üretilen şişme yatak, içine hava basarak aparatıyla şişiriliyor. Yatağın kalitesi ise malzemenin kalınlığına göre değişkenlik gösteriyor. Plastik malzeme kalınlaştıkça kalitesi ve fiyatı da azalıyor. Bu noktada seçeceğiniz yatağın kalınlığı geçireceğiniz tatil konforu açısında önemli. Malzemedeki esneme payı yere olan teması azaltırken, özellikle alçak tavanlı çadırlarda ince plastik büyük bir yer tasarrufu sağlıyor.

Ölçüleri

Yatağın ölçüleri ise markadan markaya farklılık gösteriyor. Ortalama iki kişilik bir yatağın ebatlarında en 152 cm, boy 203 cm ve yükseklik 22 cm civarında oluyor. Genel anlamda yataklar çadırın zeminini kaplamadığı için kampçılara tam konfor sağlamıyor.

Nasıl Kokacak?

Kampçıların en çok şikâyet ettiği konulardan biri ise yatağın çadırda yarattığı plastik kokusu… Yatak üretildiği malzemeden dolayı özellikle geceleri ortam havasız kaldığında koku yapıyor. Bu durumu engellenmenin pek bir yolu olmasa da, seçilen malzemenin kalitesi durumun değişiklik göstermesine yol açıyor.

Rahatınıza Düşkünseniz

Yatağın bir diğer olumsuz özelliği ise üzerinde sabit bir şekilde yatmakta zorluk yaratıyor olması. Tam olarak çadırınız ölçülerinde bir yatak bulamadığınız takdirde gece uykuda sarsıntı yaşayabilirsiniz.

Kampçılara Tavsiyeler

Kamp yapmaya karar verdiyseniz ve çadırınızda şişme yatağı kullanmayı tercih edecekseniz gittiğiniz mekânda mutlaka eğime dikkat etmeniz gerekli. Özellikle zeminin temiz olmasına özen göstermenizde fayda olacaktır. Çünkü taş veya çöp gibi maddeler yatağınızın delinmesine ve bütün geceyi sert bir zeminde geçirmenize neden olabilir. Aynı zamanda mekânın eğimi yatağın çadır içerisinde fazla yer kaplamasına yol açarken size de rahatsız bir gece yaşatabilir.

Daha Fazla İçerik
Yurtdışına Arabayla Nasıl Çıkılır?
Yurtdışına Arabayla Nasıl Çıkılır?