Goethe
Johann Wolfgang Von Goethe

Johann Wolfgang Von Goethe

”Zaten Goethe için çeşitli aşk yaşantılarını ve kendisine acı veren olayları yazıya dökmek, onu her zaman olayların etkisinden kurtarmaya yardımcı olmuştur.”

Hepimizin bir aralar sırayla okumaya koştuğumuz Genç Werther’in Acıları kitabının babası olan Goethe 28 Ağustos 1749 tarihinde Frankfurt’ta dünyaya gelmiştir. 82 yaşında ise ne yazık ki (22 Mart 1832) Weimar’da hayattan göçüp gitmiştir. Yalnızca yazar ve edebiyatçı değildir; aynı zamanda politikacı, ressam ve doğabilimcidir. Genç Werther’in Acıları’ndan sonra mektup türündeki diğer kitabı Fırtına ve Coşku’dur ve döneminin öncüsü olmuştur. Goethe, neredeyse en önemli Alman edebiyatçı olarak kabul edilmiştir. Young Goethe İn Love isimli bir film yapılmıştır ve film Imdb’den 6.7 puan almıştır. Son nefesinde ”Işık daha çok ışık!” dediği bilinmektedir, bu cümlenin Almanca karşılığı “mehr licht” fakat birçok insanın kafasında ya “mehr nicht” dedi ise diye soru işaretleri oluşturmuştur. Yani: “yeter bu kadar!”

Kitaplarını okuduğumuzda da anlayacağımız üzere aşıkları, doğayı, aşkı anlatmıştır yazar. İnsanları anlatmış ve çözümlemiştir:

“Dünya hassas kalpler için bir cehennemdir.”

Genç Werther’in Acıları kitabını 24 yaşındayken yazmıştır ve kitabıyla sarsıcı bir etki yaratmıştır; intiharlara sebep olmuştur. Bu denli etkileyici bir kitabı yazdıktan sonra yetişkin bir adam olduğunda sevmemiş, eleştirmiştir.

Bu denli doğa sevgilisi yazarın köpek havlamasından çok nefret ediyor olması ise ilginç gelen bir özelliktir.

Üstelik Faust gibi bir diğer ünlü kitabın daha yazarıdır. Bir odada birçok varlıkla konuşan bir karakter (ruhsal karakterler, şeytan vs) vardır. Tahlile açık ve okunması zevkli bir kitaptır.

Yalnızca romanlarıyla değil şiirleriyle de oldukça ses getirmiştir ve yaşadığı yüzyılın en büyük şairi olarak kabul edilir.

Üstelik büyük bir Osmanlı hayranıdır. Türk ve İslam kültürüne ilgisi vardır. İslâmiyet’in tasavvuf anlayışından çok hoşlanır. Ebussuud Efendi’nin Hafız-ı Şirâzî’nin divanının içerisinde şarap geçiyor diye şikayet eden kişilerin elinden kurtarıp, yakılmasına mani olduğu için kendisi ona bir şiir yazarak teşekkür etmiştir. Şiirinin ismi ise: Alman Teşekkür Ediyor.

Goethe güzel duyguları ve kelimeleriyle bu dünyadan gelip geçmiş ve bizlere çok güzel kitaplar, şiirler bırakmıştır. Bu denli önemsenen bir yazarı herkesin mutlaka okumasını öneriyor ve edebiyatla kalın diyoruz.

”Beni sevindiren, acı veren ya da ilgimi çeken her olayı bir imgeye, bir şiire dönüştürme ve böylelikle olaylarla arama mesafe koyma huyumdan ömrüm boyu vazgeçmedim.”