İtalya Vizesi ve Gerekli Tüm Belgeler

İtalya Vizesi ve Gerekli Tüm Belgeler

İtalya Vizesi, Interrail yapanların %80’nin almaya çalıştığı, Schengen Vizesi aslında. Interrail‘in stres ve masraf bakımından en sancılı süreci olan kısmı olsa da her şey tamamen senin elinde ve bu yazının ardından eğer koşulları doğru sağlarsan sanki her gün alıyormuşçasına bir rahatlıkla Interrail için İtalya Vizesi alabileceksin.

İtalya Vizesi alabilmek için belge önemlidir. Hatta daha çok belge, hatta daha da çok belge önemlidir! Eğer bu konuda baştan savma olursan ve belgelerin eksikse, üzgünüz, vize alman çok zor. Bu yüzden vizeyle ilgili tüm bilgi ve belgelere doğru kaynaklardan ulaştıktan sonra tüm süreci adım adım özenle yönetmeli ve sabırlı olmalısın.

İtalya Vizesi için hazırlıklar

İtalya vizesine başvurmadan önce nereden başvuracağını bilmelisin. Başvuru işlemlerini IDATA isminde bir aracı firma yönetiyor ve bu şirkete düşük bir aracılık hizmeti ödeyerek ne eksik ne fazla öğrenmek ve her şeye tam anlamıyla hazırlıklı olarak başvurmak mümkün.

Başvuru işlemlerine başlamadan önce pasaport süreni kontrol etmelisin. Ne kadar uzun süre geçerliliği olan bir pasaportun varsa o kadar avantajlısın, bu sürenin genellikle en az 6 ay olması önerilir. Unutma, vize konusunda inisiyatif her zaman konsolosluk çalışanlarının elinde ve bu gibi basit bir sebepten dolayı vize başvurunun reddedilmesini istemezsin, değil mi?

İtalya vizesi için gerekli belgeler

Gerekli belgelerin bir kısmı IDATA firmasının internet sitesinde yazıyor ancak bu belgeler Interrail ile İtalya’ya gidebilmek için yeterli mi? Değil. Bu yüzden sadece orada yazan belgelere bakarak vize başvurusu yapmak büyük sıkıntı. Bu yüzden Interrail için belgelerin tam listesi şu şekildedir; dikkatle topla:

 • Pasaportun aslı ve ilk iki sayfanın kopyası
 • Vize harcı ve IDATA danışmanlık ücreti (Ofiste ödeyebilirsin.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Güncel olmasına dikkat edin, mümkünse yeni çektirin.)
 • İtalya vizesi başvuru formu
 • Öğrenci Belgesi aslı ve kopyası (Örgün ya da açık öğretim, ikisi de kabul edilir.)
 • Nüfus Cüzdanı ve varsa ehliyet asılları ve kopyaları
 • Sponsor Dilekçesi
 • Sponsor’a ait belgeler* (Detaylarına yazının devamında tekrar değineceğiz, çok önemli!)
 • Seyahat Sağlık Sigortası aslı ve kopyası
 • Uçak bileti aslı ve kopyası  (Henüz satın almadıysan rezervasyon aslı ve kopyası da yeterlidir.)
 • Interrail bileti aslı ve kopyası
 • Seyahat Planı
 • Hotel rezervasyon çıktıları
 • İkametgah Belgesi ve Nüfus Kayıt Örneği (Ara sıra istenebiliyor, dikkat edin.)
 • Varsa kredi kartı limitlerini gösteren ekstreler, banka hesap özetleri, burs alıyorsan belgesi vb. harcamalarına yönelik bir takım garantörlere ait kopyalar. (Çok önemli değil.)

İtalya vizesi için Interrail Sponsor Belgeleri**

Konsolosluklar için en önemli kriter her zaman güvendir. Yaptığınız vize başvurusu güven veriyorsa, vize almaman için hiç bir neden yok. Takdir edersin ki öğrenci adamın cebinde nakit az olduğu için de bu güveni verecek olan sana sponsor olan 1.dereceden yakının ve ona ait belgeler. Peki ne bu belgeler?

Öğrenciysen ve sponsorun emekli, memur ya da kendi işini yapan biriyse; onun senin yapacağın Interrail boyunca tüm masrafları karşılayabileceğine dair bir ispat olan belgelerdir. Bunlar sponsora ait maaş bordrosu ve dökümü, banka ve kredi kartı hesap özetleri, varsa vergi levhası kopyası, varsa ticaret sicil belgesi kopyası, varsa tapuların kopyası, varsa araç ruhsatlarının kopyası şeklinde sıralanabilir. Buradaki liste sponsor neye sahipse ona göre senin mantığın doğrultusunda uzar, mantık ise her zaman sponsorunun ne kadar güven verdiğidir. Sponsorun özel bir firmada her hangi bir pozisyonda çalışan ise bu firmada çalıştığına dair patron yazısı, yine vergi levhası, faaliyet belgesi vb. güven verecek belgeler istenebiliyor. Unutma, ne kadar çok belge, o kadar hızlı vize. Ayrıca sponsora ait belgeler bir kurumdan alınıyorsa bunun kuruma ait antetli kağıda basılmış veya resmi olarak ıslak kaşelenmiş olması gerekiyor!

Sponsorsuz bireysel olarak nasıl Interrail vizesi alınır?

Eğer sponsorun yoksa ancak yine de Interrail yapmak istiyorsan, kendini konsolosluğa ispatlamalısın ve güven vermelisin. Türkiye’de ne kadar mal varlığın var? Ne kadar gayrimenkul sahibisin? Hesabında kaç para var? Bu gibi sorular konsolosluk için önemli. Vize vermek için aradıkları kriter her zaman Türkiye’de kendine bir düzen kurmuş ve başka bir ülkede yeni bir düzen kurmak istemeyecek olman. Aylık maaşındansa bankadaki hesabında ne kadar olduğu onlar için her zaman daha önemli. 5.000 TL ve üzeri miktarlar her zaman güven verir, ancak bu miktarların vize gününden 1 gün önce değil; 4-5 ay önce konulmuş olması ve üzerilerinde işlem yapılmış olması gerekiyor. Tüm bunların da banka hesap dökümünde olması lazım. Ayrıca bunun ilgili bankanın antetli kağıdına basılmış veya resmi olarak ıslak kaşelenmiş olması gerekiyor.

Kredi kartını da fotokopi çekip götürmek oldukça saçma, bunun yerine kredi kartı limitlerini gösteren ekstreleri ayarlamak daha mantıklı. Yine bunların da kredi kartınıza ait bankanın antetli kağıdına basılmış veya resmi olarak ıslak kaşelenmiş olması gerekiyor.

Rezervasyonlar ve sahte seyahat planı

Seyahat planı hazırlarken çok dikkatli davranmalısın. İtalya üzerinden Schengen Vizesi‘ne başvuruyorsun ve yetkilileri İtalya’da daha çok vakit geçireceğin konusunda da ikna etmelisin. Örneğin sadece Roma’yı ve Floransa’yı gezip İtalya’dan çıkıp gideceksen bile yine de seyahatinin %40’lık kısmını İtalya’da geçirecekmiş gibi bir sahte plan hazırlamalısın. Bu plana göre de yine aynı şekilde sahte hotel rezervasyonları yapmalısın.

Rezervasyonlar, vize başvurunda kilit rol oynayan bir diğer belgedir. Hazırladığın sahte seyahat planında yer alan sahte şehirlere ait tüm sahte hotel rezervasyon bilgilerinin çıktısını almalısın. Bu bilgileri, hazırlayacağın sahte seyahat planına eklemelisin. Ayrıca uçak biletini satın aldıysan çıktısını, almadıysan da opsiyon tarihini göz önünde bulundurarak rezervasyon çıktısını da mutlaka belgeler arasına ekle.

Vizeni aldıktan sonra, İtalya’da 1 gün kalıp çıksan da her hangi bir problem olmayacaktır. Vizeyi alana kadar dünyanın en muhteşem ülkesi İtalya ve sen bu ülkeyi köşe bucak gezip, keşfetmek istiyorsun, unutma!

Dikkat etmen gereken diğer mevzular,

IDATA’ya başvuru için randevu almana gerek yok, belgelerini ayarlayıp ofislere giderek sıra numarası alıp başvurunu tamamlayabilirsin. Erken bir saatte gitmeye özen göster ve çalışma saatlerine dikkat et!

Başvurunun ardından aldığın takip koduyla internette her gün vizeni kontrol ederken eğer IDATA’ya iade yazısını görürsen, bil ki vize çıktı.

Sahte hotel rezervasyonları yaparken booking.com üzerinden ÜCRETSİZ İPTAL uyarısı yazan ve İPTAL KOŞULLARI kısmında ‘Hiç bir şekilde kredi kartınızdan ücret alınmayacaktır.’ uyarısı bulunanan hotellere rezervasyon yap! Aksi halde, kredi kartından provizyon ya da ön ödeme alınabilir!

Daha Fazla İçerik
Interrail Bileti Nasıl Kullanılır?
Interrail Bileti Nasıl Kullanılır?