Interrail Motivasyonu: Asla Vazgeçme!

Interrail Motivasyonu: Asla Vazgeçme!

Interrail, karar aşaması belki de organize etmesinden daha da zor olan bir süreç. Gerek yaşadığımız hayat standartları, gerek liramızın değersizliği gerekse de bambaşka dinsel ve toplumsal bir toplumdan çıkıyor oluşumuz gibi garip garip tonlarca neden var bu kararı olumsuz etkileyen. Yine de, tüm bunlara ironik olarak bu sürecin başında kararlı ve dimdik durmak gerekiyor.

Parasal konuları asla dert etme

Motivasyonu en başta olumsuz etkileyen etmen parasal konular. Ne kadar para gerekli? Cebimdeki para bana yetecek mi ya da parasız kalırsam ne yapacağım gibi sorular her zaman kafamızı kurcalar ve can sıkar. Bu konuyu aşmak için ayrıca bir rehber hazırladık, lakin bilmeni isteriz ki Interrail için servete gerek yok. Ben Interrail’e çıkarken cebimde sadece 1500 lira (450€) vardı, bu parayla 22 gün çatır çatır gezdim. Bir kez sokakta yatmadım, günde 3 öğün yemek yedim, sık sık eğlendim. Bu parayı da iki ay sıradan bir işte çalışarak elde ettim. Bunun öncesinde bileti almaya karar verdiğimde de hiç param yoktu, tekrar ufak tefek yazı işleri yaparak bilet parasını çıkardım. Bir kaç ay daha bu şekilde her şeyi yöneterek sırtçantası, mat, tulum, kıyafet, vize, pasaport vb. herşeyi hallettim. Çalışarak kısa bir sürede elde edebilir, ya da tanıdıklarınızdan ödünç alabilirsin. Unutma, bu deneyimi belki bir kez yapacaksın ve para konusunu çok fazla dert edersen, en baştan kaybedersin. Interrail uğruna çalışmak, keyiflidir.

Yalnızlıktan korkma

Yalnızlıktan korkma, Interrail’in en büyük klişesi tek git geyiğidir. Tek gidersen her şeye kendin karar verirsin ve gönlünce gezersin. Kimse sana karışmaz ya da arzularına, isteklerine yön vermeye çalışmaz. Eğer gidecek kimse bulamadıysan, yollar en keyifli dostun olacak. Yollar boyunca harika dostlar edineceksin ve aklına gelmeyecek harika deneyimler yaşayacaksın. Her zaman pozitif düşün ve yalnızlığı dert etme. Yeryüzünde milyonlarca insan tek başına seyahat ediyor ve her gün yepyeni dostlar ediniyorlar. Onlar yapıyorsa, sen de yapabilirsin.

Güvenlik sorunları mı? Dostum sen Türksün!

Güvenlik sorunlarını boşver, tüm Avrupa’nın güvenlik konusunda en çok korktuğu ülkelerden birinin vatandaşı olduğunu unutma. Cüzdanını, pasaportunu, paranı hatta fotoğraf makinanı çaldırabilir; trenlere ya da otobüslere kaçak binerken yakalanabilir ya da benzeri diğer durumlarla karşılaşabilirsin. Bunları seyahate çıkmadan önce düşünmek tam bir ahmaklık, sonuçta bugün kapıdan dışarı adımını attığında tekrar eve dönme ihtimalin sence yüzde kaç? Ufak tefek önlemlerini al ve bu düşünceleri özgür bırak, aklına getirme. Avrupa güvenlidir.

What can I do sometimes?

İyi ingilizce bilmiyorsan dert etme, hatta hiç dert etme çünkü temel düzeyde İngilizce tüm Avrupa ülkelerinde Interrail boyunca işini görecek. İtalya, Almanya, Fransa, Belçika vb. milli duyguları biraz daha fazla olan ülkelerin dillerine ait belli başlı kelimeleri ve söz öbeklerini öğrenmek seni rahatlatır. Gideceğin ülkelerin mutlaka gündelik kelimelerini öğren, bu insanlarla daha kolay iletişim kurmanı sağlayacak.

Interrail için çaba göster

Interrail yapmaya bir kez karar ver ve asla bu kararından geri dönme. Kimsenin seni bu yoldan da vazgeçirmesine izin verme. Çevrene kararlı görün ve bunun için bir şeyler yap. Paran yoksa bir işte çalış, sevdiklerinle iyi geçin, sık sık hayal kur, onlara bu hayallerini anlat ve duygularını paylaş. Onların seni ekstradan motive etmesine olanak sağla. Kararını verdikten sonra tüm hazırlıklarını tamamla ama acele etme, Interrail sadece yaz aylarında yapılmıyor. Az paran varsa, Interrail indirim dönemlerini takip et. Interrail indirim dönemleri, özellikle Eylül-Ekim ayları, Avrupa’nın turistik hareketlilik açısından en ucuz olduğu aylardır. Az parayla, ılık havalarda, çok keyif yaparsın.

Vazgeçme!

Kaybolmaktan korkma, kaybolmak güzeldir. Plansızlığı dert etme, iyi niyet sana her zaman yol gösterir. Kaybolmak, seyahat etmenin en kolay yöntemi. Plansızlık ise sıradanlığın dışına çıkmanın en iyi alternatifi. Sen sadece yola çık, asla vazgeçme!

Daha Fazla İçerik
Dubai’ye Çocukla Gitmek İçin 7 Sebep