Interrail Bileti Nasıl Kullanılır?

Interrail Bileti Nasıl Kullanılır?

Interrail biletini aldın ve Interrail tarafından sana sağlanan tüm ekipmanlara da sahip oldun, ama hala Interrail biletinin nasıl kullanılacağına dair bir fikrin yok mu? Dertme etme, sana güzel bir rehber hazırladık. Bu rehberde Interrail bileti nasıl kullanılır soruna itinayla, özenerek cevap vereceğiz. (Hala biletini almadıysan Interrail bileti nedir, nereden alınır yazısına bir göz at.)

Eğer Interrail biletini satın aldıysan ve buraya göz atıyorsan, çok şanslısın. Harika bir macera seni bekliyor. Yakın zamanda ülkeyi terkedecek ve bir başka bakan koyunlarımızı özlerken o trenden bu trene atlayarak yepyeni diyarlar görecek, harika dostluklar edineceksin. Bunda tek bir şüphemiz yok! Yola çıkmadan önce, biletini nasıl kullanacağına bir göz atman sana baya bi faydalı olacak.

Yeni başlayanlar için Interrail Bileti

Öncelikle biletin eline ulaştığında hemen biletini hallice kontrol etmelisin. Bir bak bakalım üzerinde yazan tüm bilgiler senin kişisel bilgilerinle birebir uyuşuyor mu. Özellikle isim, soy isim, pasaport numaran gibi unsurları dikkatlice incele. Interrail biletin, trenlerde kondüktörler tarafından sıklıkla kontrol edilecek, bir aksilik durumunda ufacık bir harf hatasından canın sıkılsın istemezsin değil mi?

Interrail biletin üzerinde ilave olarak bir de senin doldurman gereken bilgiler kısmı var (Personal Details), çoğu zaman bu kısım kontrol edilmiyor ancak bu kısmı doldurman önerilir. Bazı kondüktörler gözünün üstünde kaş var diye bu boşluğa kafayı takıp sorun çıkartabiliyorlar. Doldur gitsin, kafan rahat olsun. (Travel Report kısmına elleme, onu yolculuk esnasında, trene binmeden önce dolduracaksın, aşağıda anlatacağız).

Biletin, senin belirlediğin geçerlilik tarihinin ilk günü ilk saati olan 00.01′da başlar ve son günü gece yarısı 23.59‘da sona erer. Bu süre içerisinde Interrail biletin el verdiğince kullanabilirsin.

Interrail bileti ile yolculuk

Biletin, etrafındaki kabında/korumasında da yazan ülkelerin demiryolu ulaşım firmalarında ve bazı özel firmalarda (feribot firmaları gibi) seyahat etmene imkan tanıyor.

  • Eğer Interrail Global Pass sahibi isen, 30 ülkeden dilediğin ülkeleri keşfedebilirsin, ya da istersen hepsini! (Tabii ki kendi ülken hariç.)
  • Eğer sadece bir ülke gezmek niyetindeysen ve Interrail One Country Pass sahibiysen, gideceğin ülkenin tüm ulusal demiryolu firmalarını kullanabilirsin.
  • Eğer yolculuk yapacağın iki ülke arasında Interrail‘e dahil olmayan bir başka ülke varsa ve o ülkenin trenlerini kullanman gerekiyorsa, Interrail biletini hiç karıştırmadan doğrudan bilet alıp yolculuk yapmalısın.
  • Interrail Bileti, vatandaşı olduğun ülkede geçerli olmuyor. Ancak yine de örneğin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysan ve Türkiye’de bu biletle bir seyahat planlıyorsan, trenlerden %50 indirimli faydalanabiliyorsun. Türkiye’den trenle yurtdışına çıkmayı planlayanlar için önemli.

Seyahat günleri nasıl doldurulur

Biletinle yapacağın seyahatlere ait tarihleri, biletinin üzerinde yazan boşluklara yazmayı unutma. Bunu tabii ki seyahat etmeden önce yapmalısın, örneğin 25 Nisan’da yolculuk yapacaksın ve trene hemen binmeden önce ilk güne 25 Nisan yazmalısın, ardından da Travel Report kısmına yapacağın yolculuğu detaylı olarak yazmalısın. Bunları yapmadığın takdirde, trenlerde biletsiz olarak yolculuk yapmış sayılırsın ve kontrol esnasında ceza yemen ve suratının kızarması kaçınılmaz. Doldurma sırasında dikkat etmelisin çünkü bir hata yaptığında üzerinde düzeltme yapman, çoğu kondüktör tarafından kabul edilmez ve yine ceza yersin. Örneğin yanlış tarih yazma durumunda, bir sonraki boşluğu kullanman tavsiye edilir. Ceza yeme durumunda, eğer haklı olduğunu düşünüyorsan asla ödeme yapma. Cezanın pasaportuna işlenmesini kabul et ve polisle görüşmeyi talep et.

Akşam 7 kuralından faydalan

Eğer Flexi bir bilete sahipsen (Örneğin 22 gün içinde 10 Gün Geçerli Flexi Bilet) akşam 7 kuralını bilmek çok kullanışlı ve çoğu zaman hayat kurtaran bir bilgidir. Eğer yapacağın yolculuk gece yolculuğuysa; bineceğin tren de akşam 7’den sonra kalkıyorsa ve sabaha karşı 4’ten sonra varıyorsa, Interrail biletine varacağın günün tarihini yaz. Böylece bir günden tasarruf edersin, gece trende uyursun ve aynı gün gün o şehri gezerek akşam bir başka şehire yolculuk yaparsın. Ancak dikkat et, yapacağın ikinci yolculuğun gece 12‘den önce bitmesi gerekiyor.

Dikkat etmen gereken diğer inceler ise;

  • Interrail biletinin geçerlilik tarihi. Biletin geçerliliği başlayan ilk gün 00.01’de başladığı için örneğin 25 Nisan’da başlayan biletini 24 Nisan akşam 7’den sonra kalkan bir gece trenine binerek 25 Nisan kullanamazsın ve 25 Nisan yazamazsın.
  • Tren sabaha karşı 4’ten önce bile varıyorsa, akşam 7 kuralını yine uygula. Bir problem olmaz.
  • Bu kural, ayrıca tüm feribotlarda da saat gözetmeksizin geçerli.

Rezervasyon nasıl yapılır

Herkesin başlarda reddettiği ve para vermek istemediği ancak ardından çok mantıklı gelen hızlı trenlere rezervasyon durumu var. Bir yere 20 saatte, 6 aktarmayla varmaktansa hızlı trene 10 Euro rezervasyon ücreti verip 4 saatte bir kez inmeden varma fikrini reddetmek için aptal olmak ya da trenlere karşı nesnel seksüel olmak gerekiyor.

Interrail Bileti Rezervasyon
Interrail Bileti Rezervasyon Yapma

Reservation Compulsory yani rezervasyon gerektiren trenlere binerken, bir rezervasyon ücreti ödenir. Bu ücret, trenin doluluğuna, o günün resmi tatil olup olmadığına ve daha bir çok nedene göre değişiklik gösterebilir. Kimi zaman 5 Euro olan bu ücret kimi zaman 30 Euro olabiliyor. Özellikle Fransa, İspanya ve İtalya‘da yüksek sezonda bu ücretlerin yükselmesi gayet normal. Rezervasyon internet üzerinden ya da makinelerden yapılabilir ancak biz sana bunu mutlaka gişelerden yapmanı öneriyoruz. Hatta bir şehire vardığında, hemen gişelere giderek bir sonraki yolculuğun için rezervasyon ücretlerini sorgulaman bizden tavsiye. Nice’ten Barcelona’ya 11€ rezervasyon ücreti ödeyerek gittik bu sayede, bir sonraki gün ücret 32€’ydu. Ki Nice Barcelona arası, lanet bir alternatif rotaya sahiptir.

Sıklıkla alternatif rotalar arayarak bu ücretlerden kaçabilirsin, ancak söylediğimiz gibi bu senin yolculuğunu uzatacak dolayısıyla yorgunluğa, bilette gün kaybetmene ya da bir şehri daha az görmene yol açabilecek bir durum. Biz genel olarak eğer rezervasyon ücreti 20+€ değilse, mesafe uzunsa ve alternatif rotada çok aktarma varsa, hep hızlı trenleri tercih ettik. Durum tamamen sana kalmış.

Seyahat raporu nasıl doldurulur

Interrail biletinin son bölümünde ve arka kısmında büyük bir Travel Report boşluğu var. Bineceğin her tren, otobüs ya da feribot için bu boşlukları ulaşım aracına binmeden önce mutlaka doldurmalısın. Nasıl dolduracağına dair bir örneği buraya paslıyoruz. Bizce artık hazırsın, hadi kolay gelsin!

Interrail Bileti Nasıl Doldurulur
Interrail Bileti Seyahat Raporu
Daha Fazla İçerik
Hop On Hop Of Otobüsler Nedir?
Hop On Hop Off Otobüsler Nedir?