Interrail Bileti Kullanımı ve Uyarıları

Interrail Bileti Kullanımı ve Uyarıları

Interrail biletinin yırtılması, çalınması, çamaşır makinasina atılıp yıkanması, su dokülmesi bla bla durumunda ne yapılması gerekir ? İnterrail Biletini nasıl kullanmanız gerekiyor. Bunları ufaktan sıralıyorum

Öncelikle unutmamanız gerekenler;

 • Biletin kullanımı çok basit. Kafanız karışacaksa okumasanız dahi bakınca anlarsınız.
 • Interrail biletiniz elinizdeyken, 3.000€  ları bulabilecek ücretler yerine 100-200- 300- 400€ gibi fiyatlara geziyorsunuz. Biletinizi önemseyin.
 • Pasaport ile birlikte en önemli dökümanınızdır. Mutlaka fotokopisini ya da fotoğrafını bir köşeye koyun. Telefonunuzda bile olabilir.
 1. Biletinizin başlangıcı, üzerindeki tarihte 00:00 ‘ da başlar ve bitiş tarihinde 24:00’ de biter. 19:00 – 07:00 gibi kurallar kafanızı karıştırmasın.

  Interrail 19:00- 07:00 Kuralı nedir ?

  Saat 19.00’dan sonra direkt bir gece trenine binerseniz ve bu tren son varış yerine saat 04.00’dan sonra ulaşıyorsa, biletteki Seyahat Takvimi kutularına sadece varış tarihinin yazılması gerekir. Bu aslinda Interrailciler icin Interrailin sunduğu bir iyilik ama sık karşılaşılan bir durum değildir.

 2. Biletinizin çeşidi ne olursa olsun ( 15: 5 Flexi ya da Suresiz ) gün içerisinde sınırsız trene binebilirsiniz.
 3. Biletin dışında ki kap önemlidir. Alttaki Seyahat Takvimi bölümüne trenleri yazmanız faydalıdır. Interrail kurallarına göre zorunludur fakat çoğu kondüktör dikkat etmese de edenine rastlayabilirsiniz. Aksi halde bilet ücreti talep etme hakları bulunmaktadır.
 4. Biletiniz bazı feribotlarda, otellerde, otobüslerde hatta restaurantlarda, müzelerde bile geçerlidir. Bunlara Railplanner application’unda Benefits başlığından bakabilirsiniz.
 5. Interrail Biletinizi Türkiye’de ki trenlerin hepsinde kullanabilirsiniz.
 6. 2. sınıf aldığınız bilet ile 1. sınıfta gitmek isterseniz ya da yatakli trene binmek isterseniz aradaki farkı ödeyip binebilirsiniz. ( Ortalama 20€ ile 90€ arasi değişmekte. ) 1. sınıf bilet alanlar 2. sınıfa ek ücret ödemeden binebilirler.
 7. Bir treninin rezervasyon isteyip istemediğini net olarak öğreneceğiniz tek yer Gar gişeleridir. International bölümüne sormanız gerekmektedir.
 8. Biletinizi sadece siz kullanabilirsiniz. Devredemezsiniz. ( Kontroller sıkı değildir )
 9. Biletin üzerine kişisel bilgileri yazmanız zorunludur. ( Alt taraftaki isim soy isim bölümü )
 10. Interrail biletini aldiniz ama kullanmadınız %15 kesintiyle iade edebilirsiniz. Biletin son kullanma tarihinden 1 ay sonrasına kadar iptal etme hakkına sahipsiniz. Biletin tarihi geçmis bile olsa ( Örnek : 1 Ocakta başlayan biletin bitiş tarihi 30 Ocak. Siz 30 Şubat’a kadar dahi iade etme hakkına sahipsiniz )
 11. 1 Saatten uzun yaşadığınız 3 ve daha fazla tren rötarlarında Interrailden tazminat alma hakkına sahipsiniz.
 12. Interrail.eu dan bileti aldiğınız zaman 11€ karşılığında çalıntı ve kaybetme sigortasi yaptırma hakkına sahipsiniz.

*Interrail biletinizi kullandıktan sonra atmayın. Biletin arkasında yazan adrese postaladığınız zaman size hediye göndermektedir.