interrail bileti almalımısın

Interrail Bileti Almalı Mısın?

Interrail yolculuğuna karar vermek, kendini bu yolculuğa motive etmek ve en ince ayrıntısına kadar araştırma yapmaktan önce netleştirmemiz gereken bir soru var: Interrail bileti almalı mısın yoksa Avrupa’ya giderek doğrudan trenle ya da otobüsle seyahat edebilir misin?

Öncelikle net tavsiyemiz, ilkbahar, yaz ve sonbahar dönemlerinde Avrupa’da 3 veya fazla ülkeye ya da 8 ve ya fazla şehire seyahat etmeye karar verdiysen, kesinlikle Interrail bileti almalısın. Çünkü Interrail bileti ekonomiktir, esnektir ve ucuzdur. Sana geçerlilik tarihi boyunca istediğin kadar seyahat etme olanağı sağlar. Dolayısıyla her ne olursa olsun Interrail bileti satın almak her zaman en mantıklı seçenek olacaktır.

Peki neden? Şöyle ki, 10 şehir gezeceğini varsayalım bunların hepsinde otostop haricinde ulaşım araçları kullanmak istiyorsun. O hal de bir kaç seçeneğin var;

  • Tren
  • Otobüs
  • Blablacar (Modern Otostop)
  • Ryanair, Wizzair vb. ucuz hava yolu firmaları
  • Feribotlar (Kıyı ülkeleri için)

Tüm bu seçenekleri ele aldığımızda ve basit bir rota üzerinden hesapladığında; 10 şehirlik bir seyahatin her bir ulaşım aşamasında ortalama 30€ masraf yaptığını varsayarsak; 300€ gibi tahmini bir ücreti sadece ulaşım giderlerine harcayacaksın. Ancak ulaşımın pahalı olduğu ülkelerde; örneğin Almanya, İtalya, Fransa gibi yerlerde bu 30’luk ulaşımlar kimi zaman 50€; kimi zaman 80€ olabilir. Özellikle yüksek sezonda ve son dakikalarda fiyatların çoğu zaman bu eşikleri yakaladığını belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla bu tip bir seyahat için 22 Gün içerisinde 10 Gün Flexi Bilet almak idealdir. Ayrıca Interrail Bileti, vize alma konusunda rahatlık sağlar.

Fakat seyahat edeceğin rota 3 ya da daha az ülkeyi ve 8’den az şehiri kapsıyorsa; vize alma problemin de yoksa alternatifleri değerlendirebilirsin. Blablacar ve Otobüsler, Avrupa’da seyahat etmenin en rahat iki yoludur. Buna ek olarak Almanya gibi tren ağı gelişmiş ülkelerde grup ve bölgesel avantaj sağlayan tren biletleri var; bunlara göz atabilirsin. Tercihin bu yönde olacaksa, Interrail bileti senin için gereksiz diyebiliriz. Bir diğer nokta da, Interrail One Country Pass yani Interrail Tek Ülke Biletleri her zaman pişmanlıktır, kesinlikle tek ülke için Interrail Bileti tercih etme.

Daha Fazla İçerik
Kamp Yaparken Gerekli Kamp Malzemeleri
Kamp Yaparken Gerekli Kamp Malzemeleri