Hungarikum Bisztro

Hungarikum Bisztro – Macar Ev Yemekleri

Dünyanın en önemli mutfaklarından biri olan Macar Mutfağı renk ve çeşit olarak çok zengin. Bu çeşitlilik restoranları da etkilemiş durumda.

Budapeşte seyahatimizin en keyifli kısımlarından biriydi Hungarikum Bisztro . Lokallerin ısrarla tavsiye ettiği, en lezzetli macar yemeklerini en uygun fiyata yiyebileceğiniz ‘Budget Eating’ restoranların başında geliyor. Geleneksel macar yemekleri dediğime bakmayın, restorandakiler ‘Biz macarların evde yaptıkları günlük yemekleri en lezzetli halleriyle servis ediyoruz, turistik bir restoran değiliz’ havasındalar. Ve gerçekten de işlerini başarıyla yerine getiriyorlar.

İçeriye adım atar atmaz kendinizi bir restoranda değil, geleneksel bir macar evinin mutfağında buluyorsunuz. Duvarlarda turşular, kurutulmuş biberler; masalardaki kırmızı beyaz kareli örtüler ve mütevazi sandalyeler. Her şey biraz daha anlamlı gelmeye başladı değil mi?

Macar ev yemekleri deyince tabii ki hemen akla Gulaş geliyor. Eski kırsal Macar yaşamını temsil eden ve içi bol malzemeli lezzetli bir çorba olan bu doyurcu başlangıcı yemeden olmaz. Yalnız bol sulu, bol malzemeli ve büyük kapta gelen bu çorbanın yanında lezzetli mi lezzetli Hungarikum Bisztro ekmekleri de geliyor. Dikkat edin, çorbayla bile doyabilirsiniz porsiyonlar çok doyurucu.

Hungarikum Bisztro Paprika Ekmek

Macar mutfağında Paprika’ya da ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Neredeyse her yemekte acısı ya da tatlısı bulunuyor. Acısı ağızda sizi yakmayan güzel bir acı tadı bırakıyor, tatlısı ise yemeklere güzel bir renk ve lezzet katıyor. Paprika haricinde Macar Mutfağı ete, sebzeye ve balığa dayanır. Bunlar haricinde yemeklerin yanında da mutlaka turşu ve soslar servis edilir.

Hungarikum Bisztro Paprika Servisi

Hungarikum Bisztro ’da size lezzetli Gulaş Çorbası haricinde önerebileceğim yemeklerin başında Paprikás Csirke yani diğer adıyla Chicken Paprikash geliyor. Paprika önemli demiştim. Yemek aslında paprika eşliğinde yapılmış lezzetli bir tavuk ve yanında bolca mantıya benzer, ama biraz daha farklı ev yapımı makarna geliyor. Et olarak önerim ise Bélszín adını verdikleri bonfile. Kendi usüllerince kızarmış patates ve soğan halkaları eşliğinde kocaman ve inanılmaz lezzetli bir et geliyor.

Son olarak da önerebileceğim diğer yemek Kaposztas Gomboc. Lahana, un, peynir, yumurta ve tabii ki paprika gibi pek çok malzemenin bir araya getirilmesiyle yapılan bu yemek bizdeki Kapuska’yı andırıyor. Hatta Kapuska Köftesi diyebiliriz. Oldukça lezzetli ve az önce önerdiğim et yemeklerine göre daha hafif bir yemek.

Hungarikum Bisztro ‘da tatlı servisi de bulunuyor. İlginizi çeken herhangi bir tatlıyı ya da o güne özel yapılmış bir seçeneği tercih edebilirsiniz. Alkollü alkolsüz içeçekler de servis ediliyor, özellikle şarapları oldukça leziz. Et yemeklerinin yanında, özellikle Bélszín’in yanında şiddetle tavsiye edilir.

Yemeklerin porsiyonları Hungarikum Bisztro ‘da çok büyük, tekrar hatırlatmam da fayda var. Bu yüzden iki porsiyon çeşidi var tam ve yarım olmak üzere. Yemeğiniz alırken yarım olarak belirtirseniz fiyatlarda %30 indirim oluyor ve yine de doyurucu bir tabak geliyor. 2-3 kişi gittiğinizde siz de 3 farklı çeşit ana yemeği yarım sipariş edebilir ve daha uygun fiyata daha çok lezzet tadabilirsiniz.

Yemek yemenin ayır bir zevk olduğu macarlarda akşam yemeği özellikle çok önemli bir öğün. Bu yüzden akşam saatlerinde Hungarikum Bisztro ’da rezervasyonsuz yer bulmanız imkansız. Tam iki kez kapısından döndük bu yüzden! Hafta sonları restoranın bir köşesinde canlı müzik oluyor, genelde jazz. Meşhur macar ev yemekleri ve caz, mutlaka denemeniz gereken bir kombinasyon!

Hungarikum Bisztro Budapeşte Mekanları

Daha Fazla İçerik
Uzungöl
Uzungöl, Trabzon