Gotham’ın Dünü ve Bugünü
Gotham’ın Dünü ve Bugünü

Gotham’ın Dünü ve Bugünü

Gotham haberini aldığımda beni en çok heyecanlandıran dizilerden biriydi. Çoğu insanın gözünde Batman origini* olarak yer almış Gotham, adının hakkını vererek bize detaylı bir Gotham origini vermişti. İlk sezon daha çok Dedektif Gordon üzerinden işlediği için yoğun olarak polisiye bir diziydi. Bir yandan karakter tanıtımları yaparken bir yandan da ortalamanın üstünde bir polisiye izlemek gerçekten çok keyifliydi. Yavaş yavaş villainların* da ortaya çıkmasıyla tadından yenmeyecek hale gelmişti.

Dizide en başarılı bulduğum noktalardan biri ilk sezonda şehrin işlenişiydi. Şehrin mafyavari karanlığı, Gotham’ın aslında ne kadar büyük bir suç çöplüğü olduğunu anlatma biçimi gerçekten başarılıydı ta ki ikinci sezona kadar.

İkinci sezondan sonra dizi gerçekçiliği bir kenara bırakıp bize fantastik hikayeler anlatmaya başladı. Gerçekçi karanlık söndü onun yerine çocuksu bir karanlık geldi. Nedendir bilinmez oyuncular da rol kabiliyetlerini kaybetmiş gibi davranıyordu.

Benim için en büyük eksi Joker‘in (Jerome Valeska) diziye giriş yapmasıyla oldu. Bunca yıllık çizgi roman tarihinde kimliği asla belirlenemeyen Joker direk olarak ismiyle bize sunuldu, neyse ki Cameron Monaghan oyunculuğu ile bunu bir nebze de olsa unutmamızı sağladı.

Diziye vereceğim bir diğer eksi ise Bruce Wayne (David Mazouz). Sorun çocuğun oyunculuğunda mı yoksa özellikle istenen bir şey mi bilmiyorum ama gördüğün en zıt çocuk Bruce Wayne’i bize izletiyor. Aradan 3 sezon geçmesine rağmen hala ilk bölümdeki çocuk psikolojisinden çıkamamış ve bize ciddi bir Bruce izletemedi. Gerek tavırları gerek tipi gereği ben hala bu çocuğa Bruce Wayne rolünü yakıştıramıyorum.

Çizgi roman takipçileri bana hak verecektir “Gotham” dizisinde Batman ve Joker’in yani en temel iki yapı taşının bu kadar alakasız ve başarısız izlenmesi beni hayal kırıklığına uğrattı.
Şimdilik Gotham hakkında bu kadar. 4. sezonun gelmesi ile birlikte bölüm bölüm detaylı incelemelerle karşınızda olacağım. Okuduğunuz için teşekkürler, esen kalın.

Origin: Kısaca bir karakterin başlangıç hikayesi. X-Men Origins – Wolverine (2009)

Villain: Kötü karakter.

Daha Fazla İçerik
Netflix’in Şaşırtmayan Iron Fist Kararı
Netflix’in Şaşırtmayan Iron Fist Kararı