Gastro Pub Nedir?
Gastro Pub Nedir?

Gastropub Nedir?

Gastro pub klasik Britanya barları ile yemek servis edilen bistroların birleşiminden doğmuş bir kavramdır. Britanya bölgesinde klasik publar giderek daha az müşteri çekmeye başlayınca yine bu coğrafyada ortaya çıkmıştır. Temel mantığı insanların alkol tüketirken nitelikli bir şeyler yemesine dayanır. Sıradan restoranların aksine daha ferah ve sosyal bir ortam söz konusudur. Gastro publar genellikle uzun masaların yada bar tezgahlarının yer aldığı ve kişilerin barmen yada aşçılarla diyalog kurabildikleri mekanlardır. Publarda epey zayıf olan menü bu mekanlarda oldukça gelişmiştir. Gastro pubın çıkışındaki temel motivasyonlardan biri çeşitli aşçıların daha geniş kitlelere hitap etme arzusudur. Lüks restoranlarda genelde niş bir kitleye yemekler hazırlayan bu kişiler bu sayede daha fazla kişiye erişebilir.

Gastro Publarda Neler Servis Edilir?

Gastro pub menüsü genellikle gurme yemeklerden oluşmaktadır. Servis edilen yemekler diğer pubların aksine fast food tarzı değil evde hazırlanmış makarnalardan oluşur. Buna ek olarak temel amacı olan bar özelliğini yitirmeyen gastro pub sunduğu geniş alkol skalasıyla standart pub müşterilerinin de dikkatini çeker. Böylesi pubların dikkat çeken bir özelliği ise sunduğu sosyal ortamdır. Bir gastro pub genelde canlı bir ortama sahiptir. Müşteriler birbiriyle sohbet ederler ve hatta çoğu zaman orada çalışan kişiler de bu sohbetlere dahil olur. Giderek daha kasvetli olan pub atmosferinin aksine gastro pub türündeki mekanlar daha aydınlıktır.

Türkiye’deki Gastro Publar Nelerdir?

Türkiye’deki gastro publar arasında şu işletmeler yer alabilir:

  • Leman Kültür: Pek çok şehirde şubesi vardır. Alkolle birlikte yemek servisi yapmaktadır. Bu mekanlar çok geniş ve ferah olmalarıyla bilinirler. Kahve ve tatlı servisi de söz konusudur.
  • Travellers: Gezi temalı bir gastro pub olarak kabul edilebilir. Geniş bir alkollü içki ve yemek menüsü bulunur. Türkiye’de birkaç şehirde şubesi vardır.

Bunlara ek olarak İstanbul’da yer alan gastro publar arasında Joker No 19 ve Kozmonot gibi yerler sayılabilir. Üstte bahsedilen yerlerin her biri belli standartları başarıyla karşılayan ve geniş bir müşteri kitlesine sahip olan yerlerdir.