French 75 Kokteyl Nasıl Yapılır?
French 75 Kokteyl Nasıl Yapılır?

French 75 Kokteyl Nasıl Yapılır?

French 75 kokteyl yapmak için cin, şeker şurubu, limon suyu, şampanya shaker içerisinde çalkalanarak karıştırılır. Hazırlanan French 75 Kokteyl shaker ağzından şampanya bardaklarına süzülerek, servis edilir.

French 75 Kokteyl Malzemeleri Neler?

French 75 Kokteyl içindekiler şu şekilde sıralanır:

  • 4 cl cin,
  • 5 cl limon suyu,
  • 6 cl şampanya,
  • 1 cl şeker şurubu,

Bu malzemeler ile French 75 Kokteyl hazırlanır. Kokteyl tadında mayhoş aromanın yükseltilmesi isteniyorsa taze limon suyu oranı yükseltilir. Daha şekerli ve yumuşak bir şampanya tadı için ise şeker şurubu miktarı yükseltilerek karışıma eklenir.

French 75 Kokteyl öyküsü kapsamında, 19. Yy başlarında bulunup klasikleşerek, günümüz menülerine kadar gelmiştir. Cin, şampanya, şeker ve limon suyu birleşimi ile hazırlanan bu kokteyl, Birinci Dünya Savaşı’nın sürdüğü 1915 yılında Paris’te hazırlanmıştır. Savaş döneminde ise yoğun şekilde tüketilmiştir.

Pariste yer alan Harry’s New York barın barmeni Harry MacElhone, Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılan 75 mm’lik heybetli Fransız topundan esinlenerek, French 75 Kokteyl seçeneğini hazırlamıştır. Bu topun çarpıcı etkisi, kokteyl tarifinde yakalanılmak istenmiştir.1942 yılında ünlü Casablanca filmi sahnelerinde French 75 Kokteyl’e yer verişmesi ile tüm dünya çapında içeceğin ünlendiği görülmüştür.

Bu tarihi detaylara ve hikayeye sahip olan French 75 Kokteyl, şampanyanın yoğun tadı ve şeker şurubunun çarpıcı tatlı etkisini barındırır.