Finger Food Nedir?

Finger Food Nedir?

Tek lokmalık olarak, el ile yenilebilme özelliğine sahip tüm yiyecek ve atıştırmalıklar Finger Food kategorisinde tanımlanmaktadır. Özellikle açık büfe kokteyller, parti ve kutlamalarda sıklıkla tercih edilir ve menülerde yer verilir.

Çok zengin bir Finger Food menüsü bulunmaktadır. Çoğunlukla kanepe olarak adlandırdığımız ve ekmek üzerinde peynir, şarküteri ürünleri ile sunum yapılmış olarak karşılaşmış olsak da farklı ürün çeşitleri ile çok kaliteli Finger Food yiyecekler servis edilmektedir.

Finger Food Kültürünün Yaygınlaşması

18. Yüzyıl sonlarında Fransa da Canapes ismi ile görülmeye başlanan Finger food, değişik ülke mutfaklarında farklı isim ve özelliklerle yer almaya başlamıştır. İspanya, Amsterdam, İtalya ve birçok ülke de özel olarak açılmış Finger Food dükkanlarına da rastlamak mümkün olmaktadır.

Bistro cafeler, barlar, parti ve çeşitli organizasyonlarda içki yanında Finger Food yiyecekler servis etmeyi tercih ederler. Bunun nedeni ise bir el de içki kadehi varken diğer el ile de yemenin en kolay hali olan Finger Food atıştırmalıkların yenilebiliyor olmasıdır.

Finger Food Çeşitleri

Finger food, ekmek üzerine çeşitli soslar sürülerek ve peynir, salam, jambon, ançüez gibi malzemeler eklenerek hazırlanabilmektedir. Fransa kültüründen gelen yaygın ismi ile bizim tanıdığımız Kanepe bu tür Finger Food çeşidi içerisinde yer almaktadır. Ancak Finger Food çeşitleri elbette ki bununla sınırlı değil.

Çeşitli fileto balıklara ya da salam, jambon gibi şarküteri ürünlerine sarılarak hazırlanan Finger Food yiyecekler haricinde tek başına da sunulan seçkin ve özel olarak hazırlanmış el ile yenilebilmesi ve bir ya da 2 lokmada tüketilebilecek atıştırmalıklarda sunulmaktadır. Finger food, usta şeflerin hayal gücünün ve sunum yeteneğinin zirvesidir diyebiliriz.