En Ucuz ve En Eğlenceli 10 Avrupa Şehri
En Ucuz ve En Eğlenceli 10 Avrupa Şehri

En Ucuz ve En Eğlenceli 10 Avrupa Şehri

Uzun ve yorucu bir çalışma sezonunun ardından, güzel bir tatile çıkmak elbette ki her insanın hakkıdır. Kimi zaman da sevdiğimiz kişi ile uzun bir tatilde balayı yapmak için ekonomik ülkeleri araştırmaya gereksinim duyabiliriz. Bazı Avrupa şehirlerinde, dünyanın bir çok ülkesine göre çok daha uygun fiyatlarla, en lüks tatili yapmanız mümkündür. İşte sizler için derlemiş olduğumuz en ucuz 10 Avrupa ülkesi;

Ukrayna – Lviv

Ukrayna – Lviv
Ukrayna – Lviv

Ukrayna’nın Lviv kentinde oldukça uygun fiyatlar ile tatil yapmak mümkündür. Öyle ki bu ülke, ülkemiz vatandaşlarını vizesiz olarak kabul etmektedir. Ukrayna’da çok büyük bir havalimanı olmadığı için geçtiğimiz senelerde havayolları şirketleri tarafından buraya çok fazla uçuş düzenlenmiyordu. Günümüzde ise çok ucuz rakamlarda buraya gitmek için bilet bulmak mümkün olacaktır. Ayrıca bu ülkede çok uygun rakamlarla konaklama imkanı da elde edilebilir. Lviv, çok büyük bir şehir değildir. Özellikle de hafta sonlarında keyifli ve sakin bir zaman dilimi geçirmek için ideal bir ortamdır. Kış aylarında ise konsept kafelerde, yaz aylarında ise park ve bahçelerde eğlenebilirsiniz. Ayrıca Lviv kentinden dilediğiniz zaman Ukrayna’nın farklı kentlerine de kolayca gidebilirsiniz.

Polonya – Varşova

Polonya – Varşova
Polonya – Varşova

Avrupa’nın en ucuz kentlerinden biri de Polonya’nın başkenti Varşova’dır. Burası aslına bakıldığında bir üniversite şehri olarak biliniyor. Öyle ki her yıl 270 bin öğrenci buraya okumak için gelmektedir. Bu nedenle de yaşam standartları normalin biraz daha altındaki rakamlarla kendisini göstermektedir. Özellikle de alkol tüketmeyi sevenler için bu kentin en ideal seçenek olabileceğini söylemek mümkündür. Çünkü 1 biranın fiyatı ortalama 1 dolardan başlar. Konaklama mekanları da çok ucuzdur. Kısacası burada uzun soluklu bir tatilin ya da balayının tadını çıkabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti – Prag

Çek Cumhuriyeti – Prag
Çek Cumhuriyeti – Prag

Prag Çek Cumhuriyeti’nin başkentidir. Oldukça büyük bir şehir olmasının yanı sıra, bir çok Avrupa ülkesi ile kıyaslandığında son derece ekonomik olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Burası hem tarihi dokusu ile hem de kültürel zenginlikleri ile tatil severlerin gözde mekanları arasında yerini almıştır. Öyle ki gün içerisinde en lüks restoranlarda bile ortalama 5 dolara karnınızı doyurabilirsiniz. Ayrıca barınma olanakları da çok ekonomiktir.

Makedonya – Üsküp

Makedonya – Üsküp
Makedonya – Üsküp

Tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini mest eden Makedonya Üsküp, ekonomik anlamda son derece ucuz rakamlar ile konaklama, yiyecek, içecek ve ulaşım imkanları sunmaktadır. Makedonya,  ülkemiz vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Bu nedenle gitmesi de oldukça basittir. Ülkenin her yerini yürüyerek gezme imkanı vardır, çünkü kentler birbirinde çok yakındır. Burada denizin, güneşin ve eşsiz kumsalların tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Macaristan – Budapeşte

Macaristan – Budapeşte
Macaristan – Budapeşte

Tatil süreci boyunca eğlencede sınır tanımayacakları mutlaka Macaristan’ın başkenti Budapeşte’yi tercih etmelidir. Burada gece hayatı oldukça uzun sürer. Genel olarak mekanlarda Ruin Bar konsepti hakimdir. Eğlenceler kesintisiz olarak sabaha kadar devam eder. Kış aylarında çok soğuk olan Macaristan, termal hamamları ile de içinizi ısıtacak nitelikleri barındırır.  Gıda, konaklama ve de ulaşım olanakları ekonomiktir. Uzun süreli tatil planı yapanlar burada hem çok eğlenecek, hem de planladıklarından daha keyifli anlara tanıklık edecektir.

Almanya – Berlin

Almanya – Berlin
Almanya – Berlin

Birbirinden güzel sokakları, kafeleri, müzeleri, hem kültürel, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Almanya’nın Berlin kenti, doyasıya tatilin tadını çıkarabileceğiniz, en ekonomik Avrupa ülkelerinden biri olarak bilinmektedir. Burası bilindiği gibi geçmişte yaşanan savaşın izlerini içerisinde barındırmaktadır. Bu nedenle de kendisini toparlamaya çalışan şehirde, nerede konaklayacağınızı, nerede yemek yiyeceğinizi ve nerelerde zaman geçireceğinizi bilirseniz, unutamayacağınız bir tatil yaşamanız da kaçınılmaz olacaktır.

Bosna Hersek – Saraybosna

Bosna Hersek – Saraybosna
Bosna Hersek – Saraybosna

Avrupa’nın en büyük ve gezip görülecek yerler bakımından en zengin ülkelerinden biri de Bosna Hersek’tir. Özellikle de başkent Saraybosna, tarihi ve turistik anlamda içerisinde bir çok mekanıı barındırır. Burada gece hayatı çok gelişmiştir. Sokak sanatçıları, gece kulüpleri ve daha bir çok eğlence mekanı ülke kültürü ile özdeşleşmiştir. Bosna Hersek Saraybosna’da gıda ve ulaşım oldukça ucuzdur.

Romanya – Bükreş

Romanya – Bükreş
Romanya – Bükreş

Romanya’nın başkenti Bükreş Avrupa’nın en kalabalık nüfusa sahip başkentleri arasında yer almaktadır. Burada ekonomik bir tatil yapmak mümkünken, ülkeye tamamen yerleşerek, çok uyun şartlarda yaşamı devam ettirmek de kaçınılmaz olacaktır. Ev kiraları oldukça düşüktür. Tatil yapmak için ülkeye gelen turistler günlük kiralık daireler tutabilirler. Daha uygun bir tatil içinse otelleri tercih edebilirsiniz. Eğlence kültürü son derece gelişmiş olan Bükreş’te, unutamayacağınız anlara tanıklık edeceksiniz.

İspanya – Sevilla

İspanya – Sevilla
İspanya – Sevilla

Avrupa’nın en popüler ülkelerinden biri de İspanya’dır. Öyle ki Barselona ve Madrid gibi çok büyük kentlerde eğlencenin doruklarına çıkabilirsiniz. Fakat daha uygun bir tatil istiyorsanız ülkenin güneyinde bulunan Sevilla şehrini tercih etmelisiniz. Ülkede araba kiralama fiyatları çok uygundur. Bu nedenle ulaşım sıkıntısı yaşamadan ülkenin her bir köşesini gezmeniz ve alışveriş yapmanız mümkün olacaktır. Ayrıca buraya gelenlerin ülke kültürü ile özdeşleşmiş olan Flamenko gösterilerini de kaçırmamasını tavsiye ederiz.

Yunanistan – Selanik

Yunanistan – Selanik
Yunanistan – Selanik

Yunanistan ülkemizin Ege bölgesine çok yakın olan bir ülke olarak bilinir. Bir çok Avrupa ülkerine göre ekonomik anlamda çok daha ucuz olduğunu söylemek mümkün olcaktr. Ayrıca kentin farklı bölgelerini de günü birlik olarak gezebilirsiniz. Selanik kentinde kültürel ve tarihi dokulu mekanları ziyaret ederek, tatilinizi daha anlamlı hale getirmeniz de kaçınılmaz olacaktır.