Karaköy Emin Usta Balık

Emin Usta Balık Ekmek

İstanbul’da yaşayanların ya da yolu İstanbul’a düşenlerin vazgeçemediği lezzetlerin başında balık-ekmek geliyor. Balık-Ekmek denince benim aklıma Eminönü’nde teknede pişirip satanlar gelirdi. Ama 4-5 yıldır Karaköy’de seyyar arabalarda balık-ekmek yapanlar bu şöhrete ortak oldu. Karaköy’deki sürekli mekanımız olan Akın Balık’a gittiğimizde sahile yakın duran bu arabaları görüp tadına bakmak istemiştik. Buna bir de yayın hayatına başladığı günden bu yana favori kanalım olan Turkmax Gurme’deki “Ekmek Arası” programında Emin Usta’yı görmem eklenince bu balık-ekmek’i yemek şart oldu.

Emin Usta Balık EkmekKaraköy’e gelince Galata Köprüsüne girmeden balıkçılara doğru devam edin aradan geçip parka çıkınca tezgahlar sizi karşılayacak. Emin Usta değişik önlüğü ve bandanasıyla hemen fark ediliyor. Bu tezgaha yaklaşınca hemen değişik bir koku burnunuza gelecek. Bu koku Emin Usta’nın balığı pişirdiği ve tarifini kimselere vermediği sosunun kokusu. Balık-Ekmek deyip geçmeyin lezzetli olması için mutlaka ufak dokunuşlar gerekiyor. Balığı o kadar özenle pişiriyor ki dumana rağmen tezgah başında bekleyerek seyretmekten kendinizi alamıyorsunuz.

Emin UstaBalık-Ekmek adı üstünde ekmeğin arasında yenir ama Emin Usta lavaş dürümün arasında da yaparak ayrı bir boyut getirmiş. Ayrıca içine kattığı baharatlarla balığı iyice lezzetlendiriyor. Biliyorsunuz balık-ekmekçilerde ithal Norveç Uskumrusu kullanılıyor. Siz bu uskumruyu böyle lezzetli yememişsinizdir eminim…Salatası ise ayrı bir güzellik. İşine özen gösteren ve severek yapan Emin Usta öyle bir salata hazırlamış ki adeta tablo gibi ve içinde yok yok… Kızarmış soğanla tadı taçlanan balık-ekmek diğerlerinden bence çok farklı. İsterseniz soğanı çiğ de alabilirsiniz.

Karaköy Balık Ekmek MekanıUcuza balığın ve şehrin en güzel köşelerinden birinin tadını çıkarmak işte buna denir. Alın balık-ekmeğinizi ve içeceğinizi oturun denize nazır tabureye bakın keyfinize… Yemeğin üstüne kömürde demlenen çay ile bu güzel ziyafeti taçlandırabilirsiniz. Bu güzel şehrin tadını çıkarmak için çok paraya ihtiyaç yok. Emin Usta’nın balık-ekmeği gibisi ise başka bir yerde yok… Ellerine sağlık…

Emin Usta Balık Ekmek İletişim Bilgileri

Adres: Karaköy İskelesi yanı