Cumalıkızık Gezi Rehberi
Cumalıkızık

Cumalıkızık Gezi Rehberi

Cumalıkızık;  Bursa’nın en büyük ilçesi olan Yıldırıma bağlı, Uludağ’ın eteklerine kurulmuş 5 adet  ”Kızık” adı verilen köylerinden en otantik olanıdır. Diğer köylerin isimleri ise Değirmenlikızık, Derekızık, Hamamlıkızık ve Fidyekızık olarak geçer.

1300 lü yıllarda kurulmuş olan Cumalıkızık köyü; adını cuma namazlarının tüm kızık adı geçen köylülerinin bu köyde toplanıp kılmasından dolayı aldığı söylenir.

Günümüze kadar çok iyi korunmuş olan doğal mimarisiyle UNESCO Dünya Mirasları Geçici Listesinde yer almaktadır. ”Kınalı Kar” dizisinin burada çekilmesi ile adını tüm Türkiye’ye duyurmuştur.

Cumalıkızık Nerede?

Cumalıkızık; Bursa ilinin  Yıldırım ilçesinde ve şehir merkezine sadece 11 km kadar uzaklıktadır. Eğer kendi arabanızla gelmeyi tercih ederseniz;  Eskişehir-Ankara istikametine dönüp tabelaları takip ederek kolayca bulabilirsiniz.

Şehir merkezinden gitmek isterseniz Bursa Kent  meydanından kalkan minibüslerle yaklaşık 30-40 dakika süre içinde köyde olabilirsiniz.

Dilerseniz kentin metro istasyonu olan Bursaray’a binerek Cumalıkızık/Değirmenönü istasyonunda inip, hemen yakınında olan minibüs durağından  Cumalıkızık minibüsleri ile kolayca köy içine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Cumalıkızık’a Ne Zaman Gidilmeli

Cumalıkızık ;her mevsim bir başka güzel olduğundan her mevsim ziyaret edebilirsiniz. Kışın karlar altında, bahar geldiğinde yeşillikler içinde , yazın ise taze meyve sebzeleri ve her daim bulacağınız muhteşem kahvaltılıkları otantik bir köydür.

Daha Fazla İçerik
Downtown Backpacker’s Hostel
Downtown Backpacker’s Hostel – Bratislava