Captain Marvel Gizli İstila’nın Kapılarını Kapattı
Captain Marvel Gizli İstila’nın Kapılarını Kapattı

Captain Marvel Gizli İstila’nın Kapılarını Kapattı

Captain Marvel filminin başarısını tartışmak yerine bu filmde ele alınan Skrull ırkını masaya yatırmamız gerekiyor. Çünkü Marvel Gizli İstila’nın üstünü çizmiş gibi.

Captain Marvel filmini izlemediyseniz yazımızın devamı sizin için spoiler olacaktır. Bu nedenle dikkatli olmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. 

Öncelikle çizgi romanlardaki Skrull ırkıyla filmdeki arasındaki farklardan bahsetmek gerekiyor. Çizgi romanlarda da Kree-Skrull savaşı her zaman için kirli bir şekilde ilerlemiştir. İyilerin asla tam iyi olmadığı, kötülerin de asla tam kötü olmadığı, belirsiz bir savaş olarak okuduk yıllarca. İki tarafta da korkutucu işler yapıldı. Hatta Skrull dendiği zaman insanları paranoyaya sürükleyen, dostları birbirine düşüren, tam anlamıyla kaleyi içten fetheden bir ırk olduğunu düşünüyoruz. Yaptıkları hep böyleydi şu ana kadar. Kree için de benzer durumlar var.

Captain Marvel filminden önce birçoğumuz Talos adını görmesiyle beraber filmde Skrull ırkının kötü olacağını ve Yon-Rogg ile birlikte Carol Danvers’ın karşısında dengeyi sağlayacağını düşündük. Ama hiç düşündüğümüz gibi olmadı. Aksine çizgi romanlarda korku verici olan Talos the Untamed burada tam anlamıyla bir aile babası olarak karşımıza geldi ve sempati duyduk. Film bittiğinde kötülerin sınırlarının net bir şekilde çizilmediğini fark ettik. Aynı zamanda Skrull’ların sağ kalma mücadelesi de bu çizgiyi diğer tarafa doğru iyice kaydırdı.

Bu açıdan baktığımız zaman Marvel Studios Gizli İstila’nın üstünü çizmiş gibi duruyor. Tüm savaş suçlarına, soykırıma uğramalarına rağmen barışı kovalayan Skrull’ların bir anda fikir değiştirip istila etmesi çok tutarlı bir film olmaz. Ancak diğer yandan da mesela Hawkeye’ın ya da Black Widow’un Skrull çıkması da çok şaşırtmaz, şok yaratmaz. Benim şahsi görüşüm bu filmle birlikte Young Avengers kesinlik kazandı.