Bratislava Gezilecek Yerler

Bratislava’da Görmeniz Gereken 5 Yer

Bratislava Eski Şehir Merkezi (Stare Mesto)

Bratislava Eski Şehir Merkezi (Stare Mesto)

Macaristan-Avusturya arasında kalmış, Çeklerden kopmuş Slovakya’nın meşhur şehri Bratislava’nın keyifle gezeceğiniz ve etkisinden çıkamayacağınız ilk durak noktası burası. Bu bölgede meşhur kanalizasyondan çıkan adam ‘Cumil’ heykeliyle fotoğraf çektirebilir ya da Bratislava ‘nın meşhur Roland Çeşmesi etrafında konforlu ve lüks bir kafede kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Sokak aralarını keşfederek mozart’ın ilk konseri, devlet binasında hala duran top mermisi, küçük nazi, pusula ve daha fazlasıyla karşılaşabilirsiniz.

Bratislava Kalesi (Hrad)

Bratislava Kalesi (Hrad)

Bratislava Kalesi eski şehir bölgesine yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta; şehir içinden otobüsle ya da yürüyerek rahatça ulaşılabiliyor. Kalenin ilk sahipleri olan Keltler buraya Oppidum demişler. Yüz yıllar boyu el değiştiren ve çeşitli restorasyonlara uğrayan bu kale 1811′de yangın geçirerek ağır bir hasara uğramış. 1950′lerde ise Bratislava halkının yoğun taleplerinin ardından restore edilmiş ve bugünkü modern haline bürünmüş. Kale dışarıdan bakılınca soğuk fakat yeni bir görünüme sahip. Ancak kaleden tüm şehiri ve Tuna Nehri’nin eşsiz manzarasını seyretmek eminim sizin de ilginizi çekecektir.

Büyük Meydan (Hlavne Namestie)

Büyük Meydan (Hlavne Namestie)

Avrupa’dak ihtişamlı ve büyük meydan kültüründen ziyade daha ufak fakat ismen büyük bir meydan burası. Ulusal Tiyatro, Slovak Filarmonisi (Reduta) ve karşılıklı sizleri bekleyen küçük el sanatları dükkanlarıyla Bratislava’da vakit geçirebileceğiniz önemli bir bölge. Özellikle Noel Zamanı bu şehre gitmeyi tercih ediyorsanız, emin olun buradaki etkinlikler ve eğlence sizi fazlasıyla tatmine edecektir.

Mavi Kilise (Church of St. Elisabeth)

Mavi Kilise (Church of St. Elisabeth)

Burayı gezerken bir kilise ziyaretinden çok kendinizi bir peri masalında ya da Disneyland’da hissedebilirsiniz. Öyle ya, Slovaklar bile buraya Marşmelov Kilisesi diyorlar! Dışı ve içiyle çok farklı güzellikler sunan bu şeker gibi kilise, Stare Mesto’nun biraz dışında fakat yine yürüme mesafesinde yer alıyor. Pazar günleri inanılmaz kalabalık olan bu kilisenin içine girmek mümkün olmayabilir, dikkat edin.

UFO Gözlem Kulesi – UFO Observation Deck

UFO Gözlem Kulesi – UFO Observation Deck

Eğer Bratislava’da daha fazla olağanüstü manzaralar görmek istiyorsanız; Bratislava Kalesi’nin eteklerinde yer alan Novy Most Köprüsü’nün üstündeki bu kuleye çıkmaya değer! Tuna Nehri’nin yaklaşık 92 Metre yukarısında yer alan bu kule, komunist Slovak Mimarisi’ne adeta baş kaldırıyor. Restorana ve kuleye ulaşmak için köprü boyunca yürümeli ve ardından kulenin altındaki asansörleri kullanmalısınız. Belirtmekte fayda var, restoranı oldukça pahalı fakat eşsiz bir Bratislava manzarası sunuyor. Rezervasyonsuz yer bulmak ise imkansız.

Daha Fazla İçerik
Zanzibar Gezilecek Yerler ve Balayı Tatili
Zanzibar Gezilecek Yerler ve Balayı Tatili