Bozcaada Şarabı

Bozcaada Şarabı

Bozcaada’dan ilk alınacak şey elbette ki şarap… Ada’daki şarap fabrikalarında üretilen şaraplar son derece lezzetli ve ekonomik. Ayrıca, evlerinde şarap üreten Bozcaadalıların şaraplarını da çekinmeden satın alabilirsiniz. Bağcılık ve buna bağlı şarapçılık Adanın balıkçılıkla birlikte temel kültürünü de oluşturuyor. Bozcaada’da bağcılık ve şarapçılık herhalde adanın tarihi kadar eskidir.

Üzüm, Bozcaada hayatının ayrılmaz bir parçası olmuştur. Milattan önceki Tenedos paralarında da üzüm salkımı görülür. Adada geçmişten gelen zengin bağcılık kültürü, farklı üzüm çeşitlerinin adada yaygınlaşmasını sağlamıştır. Ada’nın toplam yüzölçümündeki 18.500 dönüm alan bağlarla kaplı. Gerek sofralık üretilen Çavuş üzümü, gerekse Karasakız ve Vasilaki gibi şaraplık üzüm çeşitleriyle, bağcılık literatüründe de yer alıyor. Evliya Çelebi Bozcaada’yı “..buradaki gibi güzel çavuşüzümü, dünyanın hiçbir yerinde yetişmez..” diye anlatıyor.

Talay (Truva), Ataol (Eski) ve Rağbet (Yunatçılar), Bozcaada’daki şarap fabrikalarında üretilen şaraplardan. Bugün Bozcaada, şarap fabrikalarının yanı sıra kimi evlerde üretilen leziz şaraplarıyla da ünlü. Bozcaada’daki yerel üzümlerin lezzetini taşıyan şaraplardan satın almayı ihmal etmeyin!

Balıkçılık, Ada’nın konumu gereği Bozcaada’da önemli yer tutuyor. Bozcaada, zeytin diyarı, doğal olarak zeytin ve ürünleri de bolca mevcut. Yöresel reçellerden, çeşitli otlara kadar her tür taze ürünü Bozcaada meydanında satış yapan Adalılardan edinebilirsiniz. Ayrıca seçenekler çok zengin olmasa da Bozcaada Kalesi çevresinde incik-boncuklar, çeşitli taşlardan yapılmış takılar da satılıyor. Bozcaada’da yöre pazarı da son derece renkli. Merkezde kurulan pazar, Adalılar’ın bütün ihtiyacını karşılıyor. Vakit bulursanız gezin, otantik hatta nostaljik tatlar bulabilirsiniz. Bağcılık ve buna bağlı şarapçılık Adanın balıkçılıkla birlikte temel kültürünü de oluşturuyor.

Özel bir şarap: Corvus Teneia

Açık parlak saman sarısı rengi yer yer yeşil röflelere sahip, akasya, akdiken ve kırçiçeği kokuları ile elma, şeftali gibi beyaz meyve çiçeği kokularını üstünde barındıran, damakta ipeksi yumuşaklıkta, serinletici ve ferah bir tat bırakan, aromatik devamlılığı kuvvetli, dengeli asitlerin desteklediği olağanüstü zarif bir şarap.

Teneia / Tene’ya / Bozcaada’nın mitolojik tarihten gelen ismi Tenedos’dur. Apollo’nun oğlu Tenes’in adaya kral olması ile beraber bu ismi alan adanın yerlilerine ise Teneia yani “Tenedoslu” denilirmiş. Adanın yerlisi olan Çavuş üzümünden yapılan bu zarif şaraba Teneia adını verilmiş. Lezzeti dışında en büyük özelliği, Bozcaada’nın meşhur Çavuş üzümünden yapılmış ilk sek şarap olması.