Aperativo Nedir?

Aperativo Nedir?

Aslen bir İtalyan geleneği olan Aperativo, İtalyanların yemek alışkanlıklarından doğmuştur. Akşam yemeğini saat 21 gibi yiyen İtalyanlar, işten çıkar çıkmaz soluğu barlarda alıyorlar. Aperativo zamanı denilen bu zaman dilimi akşamüstü 18.00’de başlayıp 21.00’de sona eriyor. Bu zaman aralığında barlarda içkinin yanında atıştırmalık yiyecekler sunuluyor. Bazı mekanlarda fix olarak tabakla gelen yiyecekler bazılarında ise açık büfe olarak servis ediliyor. Aperativo zamanında müşteriler sadece içtikleri içkinin parasını ödüyorlar. Yiyecekler için herhangi bir ücret ödemiyorlar.

İçecek olarak genelde bir İtalyan içkisi olan spritz adlı karışım tercih edilir. Spritz; Aperol, beyaz şarap soda ve limondan yapılıyor. Çeşitli aromalara sahip olanları da var. Bunun yanında kokteyl çeşitleri, Vermut, şarap ve bira da içilebilir tabii. Ama en çok tercih edilen geleneksel içki olan Spritz oluyor elbette. Hem hafif hem de atıştırmalıklarla tadı harika oluyor.

Özellikle Kuzey İtalya’da barların neredeyse tamamında yaygın olan uygulama sayesinde insanlar iş çıkışı rahatlama imkanının yanında sosyalleşme imkanı da bulurlar. Bu arada bar sahibi de içki satarak para kazanma şansına sahip olur.

Son yıllarda İstanbul içindeki bazı mekanlarda da uygulanmaya başlayan bu İtalyan geleneği ile mekanlar en sakin saatlerde de iş yapma imkanı buldu. Akşam iş çıkışı uğrayıp ayaküstü bir içki içmek yerine arkadaşlarla gidilen muhabbetli, yemekli buluşmalar haline geldi.

Amerikalıların Happy Hour diye tanıttıkları indirimli saatler gibi işlese de konsept biraz farklı. Atıştırmalıklar ana yemek kadar doyurucu ve çeşitli. Özellikle açık büfe olanlarda harika yiyecekler var. İtalyan geleneği olduğu için ağırlıklı olarak İtalyan menşeili yemekler var. Ama Türk meze ve atıştırmalıkların da menüye eklenmesiyle daha zengin bir açık büfe oluşuyor. Tabak şeklinde getirilenler ise daha çok bizim ordövr tabağı mantığıyla hazırlanmış olduğu için pek doyurucu olamıyor. Tavsiyem açık büfe olandan yana tercih kullanmanız yönünde. Yoksa hem içki içip hem karnınızı doyurma hayalleriniz hayal olarak kalabilir.

İstanbul’da bulunan bazı Aperativo Mekanları;

Son günlerde İstanbul’da bazı mekanlarda bu etkinlik türü düzenlenmeye başlamıştır. Bu mekanlardan bazıları: Say Hello Brasserie, Nan Şişhane ve Gina Restaurant.