All Roads Lead to Rome – Film Eleştirisi

Yapım Yılı : 2015 Tür : Romantik Komedi

All Roads Lead to Rome, bizdeki adıyla Roma’da Aşk Başkadır bol kovalamacalı bir romantik komedi filmi. Filmin yönetmenlik koltuğundaki İsveçli Ella Lemhagen ilk defa kendi ülkesinin dışında bir film yapıyor. İsveççe çektiği 8 uzun metraj sonrası kendine yeni bir heyecan kapısı seçmiş. Başrollerinde Sex and the City’den hatırladığımız Sarah Jessica Parker’ın olduğu, yanında da “yahu ben bu kızı bir yerden hatırlıyorum” dediğim ama hiçbir filmini izlemediğim Rosie Day ve İtalyan Raoul Bavo yer alıyor. İtalya-Amerika ortak yapımı film kovalamacası sebebiyle eğlenceli bir film. Filmin içinde bir aksiyon olması, filmi ilginç ve diğer romantik komedilerden farklı kılmış. Paz Vega ve zamanın heyt be kadını Claudia Cardinale’in de yer alması ile film gayet tatlı olmuş diyebilirim.

Claudia Cardinale All roads lead to Rome
Claudia Cardinale – All Roads Lead to Rome

Yıllar önce tatil  yaptığı ve birçok anıyı hala yaşattığı İtalya’ya geri dönen, her şeyi-herkesi kontrol altında tutmayı seven fakat saftorik Maggie; onun genç ve anarşik kızı Summer; Maggie’nin anılarındaki yakışıklı ve kibar “hayallerin” erkeği Luca. Maggie kızı ile yıllar önce tatil yaptığı İtalya’daki Tuscan kasabasına geri döner. Döner dönmez de Luca ile karşılaşır. Luca, Maggie’nin yıllar yıllar önce geldiğinde aşık olduğu kişidir. Fakat bir sebepten ötürü Luca’yı bırakıp Amerika’ya geri dönmüştür. Maggie, Luca ile karşılaştığı için tatili ilk günden keyifli bir şekilde başlar fakat kızı Summer Amerika’ya dönmek için plan yapmaktadır. Sevgilisinin hapse girmemesi için ifade vermesi gereken Summer boşluğu bulduğu ilk anda anda sıvışır ve Luca’nın arabasını çalıp kaçmaya çalışır. Fakat Summer’a davetsiz  bir misafir katılır. Luca’nın annesi: Carmen. Carmen’in bir sonraki gün saat 3’te çocukluk aşkı Marcellino ile nikahı vardır. Oğlu izin vermediği için bir türlü Marcellino ile görüşememektedir. O da Summer gibi kaçmak için yer aramaktadır ve 2 kaçak birbirini bulunca filmimiz başlamış olur. Summer havalimanına, oradan sevgilisine; Carmen Roma’ya ordan da nikahın kıyılacağı kiliseye gidecektir. Maggie ve Luca da onların peşinden yapmak istediklerini engellemek için yola çıkacaktır. Kovalamacanın içine haber kanalları ve polisler de karışınca film daha eğlenceli bir hal alır.

Yönetmen Ella Lemhagen 1.30 saatlik filmde bize kısmen bir İtalya turu attırıyor. Yolculuk filmi de diyebileceğimizden görüntüye İtalya’nın geniş ormanları, şehir manzaraları ve ara sokakları giriyor hep. Bir nevi İtalya’ya doyuyorsunuz. Yolculuk süresince karakterlerimiz ilginç yerlere uğrayarak bir nevi İtalya’nın görünmeyen köşelerini bize tanıtıyorlar. Spagetti Western kovboyları, İtalyan İşi tarzı sokaklar, her İtalyan filminde yer almak zorunda olan Kolezyum ve daha fazlası. Summer ve Carmen’in kovboyların olduğu bir büfede mola vermesi bana bilerek yapılmış, Spagetti Western göndermesi için özel seçilmiş gibi geldi. Velhasıl kelam İtalya güzel yer. Yönetmen seçtiği çekim tarzı ile bize bunu bize göstermeye başarıyor. İtalya’ya doyuyorsunuz.

Ne kadar romantik komedi sevmesem de Roma’da Aşk Başkadır sevimli bir çalışma. Özellikle Summer ve Carmen ilişkisi filmi daha çekici kılıyor. Ana karakterler olan Maggie ve Luca, Summer ve Carmen’in arkasında kalıyor. İnsanı yolda tanırsın derler ya hani, 1.5 günlük yolculukta karakterlerin değişimini izliyoruz. Biraz hızlı bir değişim olsa da ciddi bir film olmadığından ötürü es geçiyorum. Gayet yerinde oyunculuklar, güzel manzaralar ve tadında bir senaryo ile film benden geçer puan aldı. Yalnız şunu belirtmek istiyorum: Hani evde oturup ailece izleyip zevk alınan filmler vardır ya hani? İşte bu film o film. Tam bir TV filmi. Eğlenceli, ailecek gülünebilecek ve üzerine sohbet edilebilecek türden.

Dedim ya, film biraz İtalya tanıtımı gibi olmuş diye. Marcellino karakteri tam bir nostalji işi. Uzun saçlar, eski model kıyafetler; vakti zamanında müzik veya sanatla ilgilendiği belli olan bir mizaç. Filmdeki bütün renkli karakterler gibi Marcellino’da renkli biri. İtalyan erkeklerinin beyefendiliği; kadınlarının güzel oluşu; aşkın İtalya’da bile mesafe tanımayacağı gerçeği; lezbiyen olmanın İtalya’da da normal olması ve daha fazlası. Roma’da Aşk Başkadır muhteşem bir çalışma değil. Fakat zamanınızı ayırırsanız iyi vakit geçireceğiniz türden bir film. Tek izlenecek de bir film değil: Filmin eğlencesini tek başınıza yaşamayın, yazık olur.

All Roads Lead to Rome – Film Eleştirisi
Yönetmenlik
7
Sinematografi
8
Senaryo
6
Oyunculuk
8
Müzik
8
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0
7.4
All Roads Lead to Rome