Alaçatı’da Yaz Hala Devam Ediyor
Alaçatı

Alaçatı’da Yaz Hala Devam Ediyor

Eski adı ile Agrilla olan Alaçatı’da her sezon farklı restoranlar, barlar, plajlar ön plana çıkıyor. Bu yazın en popüler mekanı ise Momo ve Dusk oldu. Peki  Hacı Memiş’in tasarım, gurme, sanat ve sohbeti bir araya getiren bu enerji dolu bölgesinin gözdeleri arasında başka neler var? Beymen ve Vakko’nun da artık Alaçatı’da yer aldığını biliyor musunuz? Bu yaz en popüler yemekler nerede yeniliyor? Buluşma noktaları, beachler nerede? Nerede rakı balık keyfi yapıyor, sabaha kadar eğleniyoruz? Neden mi? Çünkü yaz Alaçatı’da hala devam ediyor. 29 Ekim’de kapanışı yapana kadar buradayız.

2016 yazı bambaşka bir yaz oldu hepimiz için… İş dünyasının elini telefondan ayırmadığı, her an yeni bir gündemle yeni bir güne uyandığı bu değişik yaz, araya mecburen giren bayram tatilleri ve moral bulmak istediğimiz haftasonlarında bize kısa da olsa deniz, güneş, az da olsa zihnimizi dinlendirme fırsatı yaşattı.

Bu keyifli molalardan biri ise kimileri için Alaçatı oldu. Ancak Alaçatı’da bu yaz farklıydı. Köy içindeki Ferdi Baba eskisi gibi değildi, kendini update etmiş, trendlere uydurmuş, bu sene lezzetine bir de keyifli bir müzik repertuvarı eklemişti. Ferdi Baba’ya bu yaz gidenler her zamanki lezzetinin yanı sıra, müzik keyfini anlata anlata bitiremiyordu. Nitekim Ferdi Baba işte bu yüzden Alaçatı’nın gidilecek mekanlar listesinden kulaktan kulağa dolaşmakta halen devam ediyor. Gidenlerin kulaklarda hala eski Sezen Aksu şarkıları, Nilüfer ve Kayan dolaşıyor.

Ragazza di Strade called Momo kitabına itafen açılan Momo ise Alaçatı’nın en popüler mekanı oldu. Hikayesi bir sokak kızını anlatan mekan, tasarımı ve dekorasyonu ile göz dolduruyor, lezzeti ve müzikleri ile beğeninizi artırıyor.

Mekanın ortaklarından İtalyan Lisesi mezunu Ömer Şenay’ın ünlü İtalyan Şefler Lorenzo Pellechia ve Pascuale Pressani ile açtığı bu keyifli mekan, Alaçatı’ya tatlı bir enerji getirdi.

19:00 itibariyle İtalyan aşçıların masaların arasında dolaşarak, menü konusunda yardımcı olması misafirlerde öyle güzel bir izlenim bırakıyor ki, tekrar gitme hissi uyandırıyor. İstanbul’daki Sunset havasındaki mekan her akşam dolu, rezervasyonsuz gitme imkanı yok. Ambiyans ve atmosfer öyle sıcak ki, masaya oturanlar kendilerini şanslı hissediyorlar.

Spagetti Allo Scoglio’su ise nefis… Ancak özellikle Mio; Emre Bey’in tarifiyle hazırlanan girişte tanıdıklarına ikram ettiği, menüde de yer alan special shut’lardan mutlaka tatmanızı öneririm.

Mio; tekila, cin, beyaz şarap ve lime ile hazırlanan özel bir shut. Tadı öyle hafif ki, 3-4 tane içebilirsiniz. Hatta öyle ki yapılışını ezberleyip evde misafirlere hazırlama hissi uyandırıyor J

Mekan’da 23:00’den sonra masalar kalkıyor ve bara dönüyor. 02:00’ye kadar eğlence devam ediyor. İstanbul’un buluşma noktası haline gelen Momo’da yabancı pop ve az oranda Türkçe çalıyor.

Küfe’nin kapanmasıyla Alaçatı Çarşı’nın içinde yer alan Şerefe bu sene meyhaneler arasında ilk sıraya yerleşmiş durumda. Canlı, cıvıl cıvıl olan mekanın mezeleri lezzetiyle, müzikleri ambiyansı ile göz dolduruyor.

Kahve ve çay için sakızlı dondurma için İmren’e uğramadan geçilmiyor

Dondurmino’nun önündeki uzun kuyruklar halen devam ediyor. Alaçatı’nın ünlü pastanesi İmren ise benim için hala kurabiyeleri ve profiterolüyle, buraya geldiğimde uğranacaklar listesinde ilk sırada yer alıyor.

Cheesecake ve pastalarıyla İzmir’in klasiği Reyhan ise Alaçatı’da çay saati severlerin en çok rağbet ettiği mekanların başında geliyor.

Dost Pide, herzaman klasik… Çıtır çıtır pideleri ile en lezzetli, tadına doyum olmaz kahvaltılar burada yapılıyor. Amibayansında en ufark bir gelişme olmamasına rağmen, İzmir’liler olarak bu durumu takdirle karşılıyoruz. Sakızlı muhallebi ise İstanbul’daki bekleyenlere götürülebilecek kadar özel… Çünkü buranın şubesi yok, sahibinin tüm aldığı cazip tekliflere rağmen açmaya niyeti de yok.

Söğüşçü, akşam özellikle geç vakit mekan çıkışlarından sonra uğranılan en popüler mekan… Ilıca’daki mekanın menüsünde en çok rağbet gören lezzetlerin arasında beyin, kelle, dürüm yer alıyor.

Traktör, Hacı Memiş’te yemek öncesi yada yemek sonrası içki için uğranılan keyifli mekanlar arasında yer alıyor. Burası Lucca gibi popüler, İstanbul’dan olan simalar tanıdık.

Zio, Fly İnn Bej ve Before Sunset özellikle bu yaz beachler ve happy hour’larda konusunda en başarılı mekanlar arasında yer aldı.

Paparazzi Ayayorgi ise bir klasik oldu. Canlı müziklerine her Pazar Yol Project ile devam ediyor. Eglence garantili mekanı Alaçatı listenizde tutmaya devam etmenizi öneririm.

Geçen sene club olan Otto Beach, bu sene beach olarak hizmet vermekte olup akşam club olarak devam ediyor. Electronik müzik sevenler için ideal mekan için bir akşamınızı ayırabilirsiniz.

Kapari Bahçe, değişmeyen, trendi aynen devam eden mekanlar arasında… Keyifli, romantik ve lezzetli.

Eflatun, bir dönem Alaçatı’nın kalsik mekanı olan Asma Yaprağı’na rakipken mekanın enerjisini kaybetmesiyle yerine yerleşmiş durumda…  Eflatun, bu yaz ilgiyi üzerinde toplamaya devam ediyor.

Cingöz, kitlesini değiştirmiş durumda… Artık Şamdanseverler için ideal olan mekan eski Cingöz’lüleri hayal kırıklığına uğratıyor. Gidenler, kulaktan kulağa mekanın yeni kitlesini anlatıyor.

Alarga, geçen sene tabir-i cabiz ise güzellik yarışmasıyla misafirlerini kapıdan içeriye kabul ederken bu sene malesef oldukça boş, popüleritesini kaybetmiş durumda…

2’den sonra eğlence için Köyün Delisi Disco muhteşem. Burası tam bir 90’lar’ın discosu…Disco topları ile sosyal medyada olay yaratıyor. Renkli görüntüleri ile beğeni topluyor. Burada eğlence saat 4’e kadar devam ediyor.

4’ten sonra gün ağarağana kadar Dusk Alaçatı Madeo Beach inanılmaz. Genelde gençler rağbet ediyor. Yaş ortalaması düşük. Mekanın DJ’i ve ortaklarından Kerem Öngör müziğiyle sabaha kadar coşturuyor. Gün ağırdığında ceplerden çıkan güneş gözlükleri ise süpriz… Demek ki herkes hazırlıklı… O zaman siz de Dusk’a giderken sabahı düşünüp, akşam yemeğine gidiyor olsanızda sabah kadar devam eden eğlenceyi düşünüp güneş gözülüğünüzü yanınıza almayı unutmayın J

Kışında açık olan Karina Balık mezeleri ve lezzetiyle en çok da aile havasıyla kendinizi iyi hissetmenize sebep oluyor. Menüde olmayan böcekleri, arzunuza göre özel seçimlerinizi sipariş edebilir, kendinizi özel hissetmenize sebep olabilir. İşte özellikle bu yaklaşımı ile müdavimlerinde bağımlılık yaratmaya devam ediyor.

Peki Alaçtı’da bu yaz nerede konaklıyoruz? Tabiki Manastır ve Alavya halen klasik, ama herkes Hay Otel’i konuşuyor. O zaman yönümüzü Kasım’daki sarı yazlara kadar Alaçatı’ya çeviriyoruz.