Akın Balık Karaköy

Akın Balık

Balık lokantası denince akla “Acaba nasıl bir hesap gelecek” endişesinin yaşandığı ve ne yazık ki çoğunun abartılı hesaplarla haketmedikleri paraları kazandığı yerler geliyor. İstanbul’da yaşayan ve ağzının tadını bilenler ise bu tip mekanlardan uzak durarak gerçekten lezzetli balık ve mezeleri bulabileceği salaş yerleri belirliyorlar. Bunun için ben de size çok iyi bir adres önereceğim. Adını ilk kez 2 yıl önce duyduğum ama fırsat bulup yeni gittiğim “Akın Balık” şimdiden listede ilk sıralara yerleşmiş durumda. Karaköy’de balık pazarının hemen arkasında bahçe içindeki harika bir mekan.

Akın Balık Karaköy Dış Görünüm Fotoğrafları

Mekana girince salaş ortam ve yeşilliklerin içindeki masalardan dolayı bir anda kendinizi bir tatil kasabasında zannedebilirsiniz belki ama önünüzde akan insan kalabalığı ve tarihi yarımadanın harika manzarası İstanbul’da olduğunuzu hatırlatıyor. Ben insanların içinde olmayı ıssız kalmaya tercih ettiğim için en güzel manzara akan insan kalabalığı oluyor.

Öncelikle belirtmem gerek özellikle hafta sonu gidecekseniz mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız. Gündüz saatlerinde bile burada yer bulmak çok zor. Hatta hafta içi akşam bile artık yer bulmanız zor ama şansınızı deneyin.. Özellikle taze ve iyi pişirilmiş balık ve süper ortam için değecektir.

Akın Balık Karaköy - meze fotoğrafı
Akın Balık – Mezeler

Bana göre gece manzara daha güzel ve ışıkların altında mekan daha çekici ama “Gündüz Rakısı” bir başka tatlı geliyor insana. Burada yer bulup oturursanız nev-i şahsına münhasır garsonlarla iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Hepsi hazır cevap ve işini bilen garsonlarımızla doğru frekansı bulabilirseniz harika bir sofra kurmaya başlayabilirsiniz.

İlk yıllarda kağıt bardakta verilen suyun yerini şimdi işlemeli bardaklar almış ama isteyene yine plastik bardakta servis yapılıyor. Rakı çay bardağında içiliyor ve çok güzel oluyor. Mezelerden istediğinizi gidip seçebilirsiniz ama bence meze işini çok abartmayın balığa yer kalsın. Bir meyhanenin iyi olup olmadığı rakının yanında verdiği beyaz peynirden belli olur burada peynir harika.

Akın Balık Karaköy öğlen yemeği

Salataları da standartın çok üstünde. Burada uzun sohbetler ve keyifli masalar için bazı şeyleri dert etmemeniz gerekiyor. Oturduğunuz sandalye sallanabilir, masaya polen yağabilir hiç önemli değil. Kağıt örtüler serilen masalarda farklı tabak ve çatallarla ama harika bir ortamda olacaksınız. Kalamarı da güzel yapıyorlar, ben karides yemedim ama eminim iyidir. Balık kısmına gelecek olursak, önü zaten ucuz ve kaliteli balıkların satıldığı balık pazarı ve yediğiniz balığın taze olmaması için bir neden yok. İstavrit ve tekir tabağı söyledik ve çok iyi pişmiş olarak geldi.

Mevsiminde burada palamut yemek de harika oldu. Palamut ve lüferi nasıl pişireceklerini iyi biliyorlar. Ufak bir tezgah ve küçük bir ızgara ile başlayan Akın Balık biraz daha palazlansa da aynı havayı korumayı başarıyor. Her balığı nasıl pişeceğini bilerek yapıyorlar. Ben en keyifli rakı sohbetinin deniz kenarında portakal sandığı üzerinde çay bardaklarıyla yapıldığına inanırım. Burası bana o ortamı hatırlatıyor.

Akın balık hamsi tabağı

Hesap kısmına gelince tabii ki yediğiniz içtiğiniz ile ve kendinizi ne kadar sevdirdiğinizle ilgili ama adam başı 60-70 TL arası sağlam içerek buradan çıkabilirsiniz. Unutmadan ben rakının yanında balık da yeseniz acılı şalgam içmenizi öneriyorum. Adresi çok kolay: Galata köprüsü yanında balıkçıların hemen arkasında ama Akın Balık yazan yere gireceksiniz karıştırmayın.

Karaköy Akın Balık İletişim Bilgileri

Adres: Fermeneciler Caddesi Ali Yazıcı Sokak Gümrük Han D: 10 Karaköy
Telefon: (0212) 244 97 76