A La Carte Menü Nedir?

A La Carte Menü Nedir?

Fransız yemek kültüründen dünya menü kültürüne geçmiş bir terimdir. A La Carte menü, adını taşıdığı restoranda hazırlanan yiyecek ve tatlıların bir de içeceklerin bulunduğu liste anlamına gelmektedir. Bu tip menüler müşteriler tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Müşteri menüden seçtiği bir ya da birkaç yemeği yeme hürriyetine sahiptir. Fix menü uygulayan restoranlar gibi müşterilerine kendi seçimlerini dayatmazlar.

Ama her Ala Carte menüde mutlaka şefin özel yemeği ve tavsiyesi de bulunur. Servisi de özel ve aşamalıdır. A La Carte menü servisi için önceden açılan kuvere seçilen yemeğin özelliklerine göre araç gereç eklemesi yapılabilir. İlk etapta genel ana yemek servisi açılmış olan masaya, menüden seçilen yemeğe göre gerekirse ekleme yapılmaktadır. Örneğin genelde et için hazırlanan kuverde balık çatalı ve bıçağı bulunmaz ama misafir balık seçimi yaparsa hemen et çatalı ve bıçağı kaldırılır, yerine balık çatalı ve bıçağı yerleştirilir.

Bu menü servisinde tatlı ve kahve servisi ana yemek bittikten sonra masaya getirilir. Öncesinde hazır olarak masada açık halde bulundurulmaz. A La Carte menü servisinde servis yapan elemanın eli ve gözü daima masada olmalıdır. Boşalan tabakların ve kaldırılması, bardakların doldurulması, işi biten servis takımlarının kaldırılıp yerine gelene göre servis açılması için pratik olunmalıdır.

A La Carte Menü Nasıl Hazırlanmalıdır?

A La Carte menü hazırlamak komplike bir iştir. İlk önce mekanın konsepti ile uyumlu olmasının yanında toplumun tercihlerini de düşünmelidir. Kafe konseptiyle hizmet veren bir dükkanda pasta kek, muhallebi, belki börek ve buna benzer yiyecek çeşitlerinin menüde olması gerekir.  Konsepti kafe olan bir mekanda ana yemek ve ızgaralar menüde yer almamalıdır. Ama ekonomik kaygılar nedeniyle gelen müşterinin her aradığını bulmasını hedefleyen işletmeler maalesef konsept dışı menüler hazırlamak zorunda kalmaktadırlar.

Menü kartları bazen haftalık olarak yenilenir. Tatlı, salata ve içecek kısmı genelde aynı kalmakla birlikte müşteri talepleri de göz önünde bulundurulur. Bazı işletmeler günlük değişen menü parçalarını duvar tahtalarında paylaşırlar. Şefin tavsiyesi ve günün yemeği olarak paylaşılan bu yemekler menü kartında yer almaz. Devamlı bir şefi olan mutfaklarda yeni ve deneysel yemekler de olması kaçınılmazdır. Bazı restoranlarda her hafta menü yenilemektense günün özel yemeğini tahtada paylaşmak, daha ekonomik ve dikkat çekici bir yaklaşım olarak uygulanır.

A la carte menü nasıl hazırlanır

A La Carte Menüde Hangi Bilgiler Bulunur?

Ala Carte menüde sadece yemeğin adı bulunmaz. Yemekle birlikte yasal olarak fiyatı ve içeriğindeki malzemeler ve özellikleri de yazılır. Sunumunun nasıl olacağı konusundaki özet anlatımlar da yemeğin hayal edilmesini kolaylaştırır. Bununla birlikte yanında içilmesi önerilen bazı içecek isimleri tavsiye niteliğinde yazabilir. Tatlılar için ayrı bir menü gelebilir ya da aynı menüde tatlı bölümünden seçim yapılabilir.

A La Carte menü ile uyumlu olarak yapılan servis ile birlikte müşterilerin harika bir restoran deneyimi yaşaması garantilenmiş olacaktır.