1 Euro ile Avrupa

1 Euro ile Avrupa

Seyahat bloglarının ya da gezginlerin en büyük amaçları sizlere yeni yerler tanıtmak, anılarını paylaşmak olduğu kadar seyahatlerini her zaman daha ucuza getirmenin yollarını da aramaktır. Her yazı, yeni bir arayıştır aslında. Kim 1 Euro’ya Avrupa’yı gezmek istemez ki? Fakat kabul edelim, böyle bir şey mümkün değil. Ama gezilerinizde ekonomik ve lokal bir şeyler denemek istiyorsanız, ya da bir 1 EURO İLE AVRUPA sınırları içinde hayatta kalmak istiyorsanız, işte tavsiyeler.

Portekiz, Espresso

Portekiz Espresso

Pek çok Akdeniz Ülkesi gibi, Portekiz de lezzetli, kendini size daima hatırlatacak kadar hafızalara kazınan kahveler sunuyor. Kahveyi 1€’ya belki başka ülkelerde de Espresso içebilirsiniz, ancak 1€’ya Portekiz’dekinden daha lezzetlisini bulamayabilirsiniz.

Pincho, İspanya

Pincho İspanya

Özellikle Kuzey İspanya ve Bask Bölgesi’nde yaygın olan geleneksel bir İspanyol yemeğidir. Tapas gibi ekmeğin üzerine konulan farklı farklı sebzeler, etler ve soslarla sunulan bir lezzet. Ve sadece 1€.

Paket Cipsler, İrlanda

Bence heyecan verici 1€’luk bir öneri. İrlanda’da soğuk bir Guinness sipariş ettiniz ve yanına yemelik birşeyler arıyorsanız, 1€’ya Walker’s Paket Cipsleri tercih edilebilir.

Yumurta Turşusu, İngiltere

Hali hazırda kötü bir kokuya sahip olan haşlanmış yumurtayı; bol sirkeyle turşu yapmak ortaya nasıl bir çıkarır bilmiyorum ama İngilizler’in geleneksel diye tabir ettiği yumurta turşusu 1€’ya fazlaca yiyebileceğiniz bir yemek.

Baget, Fransa

Baget Ekmek Fransa

Listedeki açık ara favorim. Fransa gibi pahalı bir ülkede 1€’ya baget almak, hem de bazı yerlerde 2 tane alabilmek harika. Fransa’ya gidip baget tatmamak zaten olmazdı.

Sakız, Belçika

Avrupa’nın en pahalı ülkesinin en ucuz önerisi. 1€’ya alınacak neredeyse hiçbir şey yok. Lüks yaşam tarzları nedeniyle Belçika için tek önerimiz, sakız.

Smullers – ayın yemeği, Hollanda

Smullers Hollanda

Aslında bu fast food zincirindeki menülerde 1€’ya bir şey alıp yemek imkansız. Fakat her ay düzenli olarak yaptıkları ‘Ayın yemeği’ kampanyasıyla, seçtikleri bir menüyü 1€’ya alıp yiyebilirsiniz.

Su, Lüksemburg

Lüksemburg pahalı ve ufak bir ülke. Dolayısıyla burayı iki öğün arasında gezip, 1€’ya sadece su alıp içebilirsiniz. Yemeğiniz mümkünse Fransa ya da Almanya’da yiyebilirsiniz.

Peynir, İsviçre

İsviçre Peyniri

Tom & Jerry’deki peynirleri hatırlıyorsunuz, değil mi? İşte bu peynirlerin kökeni İsviçre’de. Peki 1€’ya peynir mi olur? Denemekte fayda var. İsviçre’de bir peynir tezgahına yaklaşın ve 1€’luk peynir istediğinizi dile getirin. İtinayla ufak bir parça kesip, size vereceklerdir. Şansınız varsa ve sevimliyseniz, bu ufak dilim peyniri size ücretsiz bile ikram edebilirler.

Bretzel, Almanya

Bretzel Almanya

Yaşamaktan keyif aldığım ülke Almanya’nın insanlık tarihine sunduğu mükemmel bir lezzet – Bretzel. Bol tuzlu, karın doyurucu ve 1€’ya yeri geldiğinde 4-5 tane alabildiğiniz bir simit. Biranın yanında özellikle gideri var.

Daha Kaliteli Espresso, İtalya

Portekiz’dekinden daha kaliteli İtalyan Espresso’ları. Her ne kadar pek çok Akdeniz Ülkesi’nde güzel kahveler var dediysek, İtalya açık ara en iyilerine sahip. Eğer doğru kafelere göz atarsanız İtalya içerisinde 1€’ya leziz Espresso bulabilirsiniz.

Kornspitz, Avusturya

Aslında poşet içerisinde servis edilen sandviç ekmeklerinin markası Kornspitz, fakat bu markayla biliniyor. Poşet içinde 2 adet tahıllı sandviç ekmeği var. 1€’ya Avusturya’da denemeye değer. Şansınız varsa içine peynir ya da sos gibi ekstra malzemeler koydurabilirsiniz.

Ciabatta, Danimarka

Ciabatta Danimarka

Aslen Danimarka kökenli bir yiyecek olmasa da, tadı yine de güzel. Ciabatta, sandviç ekmeğini andıran ve Danimarka içerisinde 1€’ya yiyebileceğiniz güzel bir tat.

Hiç bir şey, Norveç

Duydunuz mu bilmiyorum ama Norveç pahalıdır. Fakat dert etmeyin, çünkü Norveçliler için sıkıntı yok, onlar yaşam tarzlarından gayet memnunlar. Hatta, 1€’yu duyunca kıkırdayıp, güldüklerini duydum.

Piggelin, İsveç

Piggelin İsveç

Kardan mı yapıyorlar da bu kadar ucuza satıyorlar diye düşünmeden edemesek de, İsveç’te 1€’ya bu lezzetli buz dondurmaları tadabilirsiniz.

Bira, Çek Cumhuriyeti

Her ne kadar gün geçtikçe daha da turist kaynayan bir ülke olsa da; Çek Cumhuriyeti hala barlarında 1€’ya biralar servis edebiliyor. Eğer dikkatli bakarsanız ve doğru yere giderseniz, güzel bir lokal bira içebilirsiniz. Süpermarketlerdeki 0,20€, 0,30€’luk biraları da yazmadan geçemeceyeceğim. Gidin için yahu!

Dondurma, Hırvatistan

Yazları cehenneme dönüşen Hırvatistan toprakları, ucuz dondurmasıyla gönülleri fethediyor. 1€ için bir kup dondurma hiç fena değil. Hem de gerçek bir dondurma için!

Boşnak Böreği, Bosna Hersek

Lezzetli boşnak böreklerini en iyi tadabileceğiniz yer Bosna Hersek. Şansınız varsa ve gerçekten lokal bir yerdeyseniz; böreği, yanında ayranla birlikte 1€’ya yiyebilirsiniz.

Pizza, Slovakya

Slovakya Pizzası

İtalyanların pizzasını Slovaklar daha ucuza satıyor. Slovakya’da ayak üstü pizza satın alabileceğiniz ufak dükkanlar var, 1 dilim pizza sadece 1€.

2 adet pączki, Polonya

pączki, Polonya

Pączki, lehlerin geleneksel bir tatlısı. Uzaktan bakınca Almanlar’ın Berliner’ini anımsatıyor, biraz daha ufak. Süt, yumurta ve içinde çeşit çeşit reçellerden yapılan bu lezzetten 1€’ya iki tane alabilirsiniz.

Şarap, Macaristan

Macarları severim, içki kültürlerini de. Lezzetli biraları var, ama şarapları da fena değil. Üstelik bir mekanda 1€’ya dolu bir kadeh şarap içebilirsiniz.

1 Kilo Şeftali, Sırbistan

Domatese göre daha iddialı, zaten Sırplar sağlıklı yaşamayı seviyorlar. Onlara ayak uydurun.

Hot Dog, Makedonya

Makedonya’da 1€’ya lezzetli Hot Dog’lar yiyebilir, içini istediğiniz malzemelerle doldurabilirsiniz.

Retsina, Yunanistan

Retsina, Yunanistan

Tavernaların vazgeçilmez içkisidir Retsina. Beyaz şarap diye tabir edebiliriz, her ne kadar bazı Yunanlı arkadaşlarımız bunu şarap olmadığını iddia etseler de. En az Ouzo kadar rağbet gören bu içkinin kadehini, Yunanistan’da 1€’ya ya da daha azına tüketebilirsiniz.

Banitsa ve Ayran, Bulgaristan

Banitsa ve Ayran, Bulgaristan

Geleneksel Bulgar kahvaltısı; çırpılmış yumurta ve peyniri yufkanın arasına doldurup fırında pişiriyorlar. Börek gibi, hatta bence börek. Bir bardak ayranla birlikte 1€’ya Bulgaristan içinde alabilirsiniz.

Pizza, Romanya

Bir dilim Pizza, Romanya içinde de vazgeçilmez bir atıştırmalık.

Çernobil Müzesi, Ukrayna

Çernobil Müzesi, Ukrayna

Ukrayna zaten karışık, 1€’ya yemek arayıp kendinizi daha da derde sokmayın. Bir değişiklik yapıp, 1€’ya Çernobil Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Benzin, Belarus

Eğer arkadaşlarınızla uzun bir yolculuğa çıktınız ve ülke ülke geziyorsanız; deponuzun bitişini Belarus’a göre ayarlayın. Çünkü bu ülkede benzinin litresi 1€’nun da altında.

Finiküler, Litvanya

Vilnius Kalesi

Vilnius Kalesi’ne çıkan finiküler’e binerek manzaraya tanıklık edebilirsiniz. Üstelik bilet sadece 1€!

Elma Şarabı, Letonya

Lezzetli, sağlıklı ve ucuz! Letonya’ya giderseniz elma şarabına bir şans verin.

Krallar gibi yaşam, Türkiye

Biraz abartı var, kabul ediyorum fakat listeye tekrar bir göz attığınızda 1€ (2,80TL)’ye Türkiye’de neler neler yapılır aklınıza geliyordur eminim. Uzun bir otobüs yolculuğu yapabilirsiniz örneğin, ya da lezzetli bir börek, bir tatlı yiyebilirsiniz. 2-3 poğaça ve bir çayla boğazda bir parkta kız kulesine karşı kahvaltı edebilirsiniz. Maraş dondurması yer, müze gezersiniz. Feribota biner, martılara simit atarsınız. Cennet vatan Türkiye. Irmağının akışına…

 

Listede yer alan tavsiyelerin bir çoğu yaşanmışlığa, yurtdışındaki dostlarımızın tavsiyelerine ve Hostelworld araştırmalarına dayanıyor.

Daha Fazla İçerik
Mutlaka İzlemeniz Gereken Chris Evans’lı 3 Film
Mutlaka İzlemeniz Gereken Chris Evans’lı 3 Film